Chia semínka zajímavě ovlivní naše tělo. Ne vždy jsou reakce organismu na tuto superpotravinu pozitivní

Chia semínka jsou velmi oblíbeným doplňkem těch, kteří se snaží nejen zhubnout, ale také si váhu dlouhodobě udržet. Mají spoustu prospěšných vlastností, které se vyplatí znát. Nejčastějším pokrmem je chia pudink, který se připravuje velmi snadno. Proč jsou chia semínka tolik zdravá a jak je můžete využít?

Chia pocházejí z Jižní Ameriky

Chia semínka jsou velmi malá, mají plochý tvar a jsou lesklé. Můžete je koupit v černé, hnědé nebo bílé barvě. A proč se vyplatí je mít pravidelně na jídelníčku? Chia semínka nastartují hlavně náš mozek, nervový systém nebo zrak. Zlepšují paměť a koncentraci a ocení je lidé, kteří bojují s depresemi. Mají pozitivní vliv také na oběhový systém. Snížíte srdeční onemocnění a také vznik aterosklerózy.

Doporučený článek:  Recept na chutné a šťavnaté špízy z drůbežích jater a jablka

Potřebujete do svého těla dostat minerální látky? Určitě si do tvarohu nebo jogurtu přidejte chia semínka, protože obsahují mangan, který pozitivně ovlivní růst vašich kostí. Vápník a fosfor vaše tělo také potřebuje, kromě nich v nich najdete železo, selen nebo hořčík. Díky němu budete méně ve stresu. Vlákniny zase zajistí, že budete dříve sytí a snížíte s její pomocí také cukr v krvi.

Dejte si pozor na případné alergie

Můžete si z nich vyrobit například pudink, který patří asi mezi nejznámější recepty, co se týká chia semínek. Mají spoustu pozitivních vlivů na organismus, můžete je použít také jako součást dezertů nebo kaší. Jestli vás zajímá recept na pudink, nabídneme vám ho. Je to velmi snadné. Připravte si chia semínka, cukr a 330 ml mléka. Můžete použít kravské, někdo si možná zvolí také rostlinné.

Doporučený článek:  Mango osvěží a dodá vitamíny, koktejl mango lassi podpoří trávení a imunitu

Chia semínka nejdříve zalijte mlékem, oslaďte a poté důkladně zamíchejte, aby se suroviny smíchaly. Směs pak dejte do lednice a nechte v chladnu několik hodin – nejlépe ale celou noc. Chia semínka nabobtnají a pudink zhoustne. Můžete ho podávat s čerstvým ovocem nebo kvalitní hořkou čokoládou, kterou si nastrouhejte.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-health-benefits-of-chia-seeds
.

Doporučené články