Banány jsou oblíbené. Skvěle doplní jídelníček a využití najdou i slupky

V minulosti ještě před Sametovou revolucí bývalo zvykem, že banány byly k dispozici pouze v období před Vánocemi. Velmi často se objevovaly společně s mandarinkami jako výslužka na den svatého Mikuláše. V současnosti je doba již jiná a banány jsou k dostání po celý rok.

Banány jako velmi oblíbená komodita

Víte, že ročně se prodá několik milionů tun banánů po celém světě? K největším jejich producentům patří Ekvádor, Kostarika, Filipíny a Kolumbie. Možná jste si všimli nálepek na banánových slupkách, na nichž bývá uvedené, odkud pocházejí. V tropických oblastech tvoří banány významnou část potravy tamních obyvatel. My je většinou jíme čerstvé, ale dají se z nich připravovat vařená a pečená sladká i slaná jídla.

Doporučený článek:  Mikrovlnná trouba usnadňuje přípravu jídel, ne vše do ní ale můžeme dát
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké živiny obsahuje banán

Ač se to na první pohled vůbec nezdá, tak nejvíce banán obsahuje vody a pak teprve cukr. Najdete v něm i trochu bílkovin a minimum tuků. I proto se jedná o potravinu vhodnou při šetřících dietách. Z minerálů má banán nejvíce draslíku, pak hořčíku a fosforu. Obsahuje ale také železo, měď, zinek, mangan a vápník. Je také bohatý na vitamíny – především vitamín C, E, B6, B12, karoten, thiamin, niacin a riboflavin.

Jaké výhody konzumace banánů přináší

Banány jsou poměrně bohaté na glukózu, jsou proto rychlým zdrojem energie. Pro mnohé lidi funguje jako náhrada sladkostí. Ostatně banánem lze sladit i připravovaný moučník, když ho do těsta přidáte místo cukru. Výborné jsou banány při detoxikaci organismu, protože odvádějí toxiny z těla pryč a odvodňují a čistí krev. Když si uděláte výluh z banánových slupek, získáte výborné hnojivo i pro pokojové rostliny.

Doporučený článek:  Je mi fuk, že máš dítě. Jestli nechceš stát frontu, vezmi si své jídlo, nebo zůstaň doma

Jak je zřejmé, má banán významné využití v domácnosti jako chutná potravina i zdroj živin pro rostliny, které doma pěstujete. Dokonce s pomocí banánových slupek můžete hnojit rostliny venku na záhonech. Stačí je položit okolo rostlin nebo do záhonu zarýt.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/271157
.

Doporučené články