Keto dieta je účinná při hubnutí. Dobře nastavená dodá tělu všechny důležité živiny

Keto dieta je stále populárnější mezi lidmi, kteří chtějí zhubnout. Kolem této diety však panuje mnoho mylných představ, které vyvolávají obavy o její bezpečnost a účinnost. Pojďme si proto bod po bodu projít, co to keto dieta vlastně je a jaká rizika může přinášet.

Co je keto dieta a jak funguje?

Keto dieta funguje na principu zvyšování příjmu tuků a snižování příjmu sacharidů, jejichž cílem je navodit metabolický stav známý jako ketóza. Ten nastává, když tělu dojde glukóza a začne spalovat tuk jako zdroj energie. Složení keto diety obvykle tvoří 70–80 % tuků, 20–25 % bílkovin a 5–10 % sacharidů a poprvé byla zavedena již ve 20. letech 20. století na léčbu epilepsie. Dnes se používá k hubnutí a bylo prokázáno, že je účinná pro snižování tělesné hmotnosti, hladiny cukru v krvi a inzulínu. Není ale vhodná pro každého a mělo by se k ní přistupovat s opatrností:

  • Vyloučení sacharidů ze stravy může vést k bolestem hlavy, svalů i duševní nepohodě.
  • U lidí s onemocněním jater nebo ledvin může keto dieta výrazně zhoršit zdravotní stav.
  • Kromě kilogramů tělo kvůli keto dietě často ztrácí také svalovou hmotu.
Doporučený článek:  Hydratace je klíčem ke zdraví. Správnou hladinu vody v těle prozradí jednoduchý kožní test

Dieta klade důraz na konzumaci zdravých tuků, jako je avokádo, ořechy a olivový olej, a zároveň se vyhýbá nezdravým tukům, jako jsou mastné kyseliny obsažené ve zpracovaných potravinách. Kromě toho podporuje konzumaci zeleniny bez škrobu, která poskytuje základní živiny a vlákninu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak je to doopravdy s rizikem srdečních onemocnění?

Jednou z nejčastějších mylných představ o keto dietě je, že zvyšuje riziko srdečních onemocnění. To vychází z předpokladu, že složení keto diety vede ke zvýšení hladiny cholesterolu. Nedávné studie však ukázaly, že keto dieta může naopak zlepšit hladinu cholesterolu zvýšením HDL (dobrého) cholesterolu a snížením LDL (špatného) cholesterolu. Kromě toho může zlepšit i další rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je krevní tlak, hladina cukru v krvi a inzulínu.

Doporučený článek:  Správné skladování potravin prodlouží dobu jejich čerstvosti

Pozor na problémy s nedostatkem živin

Další obavou týkající se keto diety je možnost nedostatku živin v důsledku omezení některých potravin, jako je ovoce a obiloviny. Pokud se však k této dietě přistupuje správně, může být vyvážená a živin přímo plná. Právě směs zeleniny bez škrobu, zdravých tuků a kvalitních zdrojů bílkovin může poskytnout všechny potřebné živiny. Kromě toho lze k prevenci nedostatku používat doplňky stravy, jako je hořčík, draslík a sodík.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/keto-diet-and-cholesterol-5191066, https://www.medicalnewstoday.com/articles/319196, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24003-ketosis, https://www.healthline.com/nutrition/healthy-fats-for-keto, https://www.healthdirect.gov.au/ketogenic-diet
.

Doporučené články