7 druhů koření a bylinek pro zdravé trávení. Stačí je pravidelně přidávat do jídelníčku

Hůře stravitelné pokrmy, přejídání, kombinace slaných a sladkých jídel nebo špatný jídelníček jsou důvody pro pomalé trávení, bolesti břicha i nadýmání. Problémy, které neprovázejí jen sváteční dny, lze snadno vyřešit pomocí různých druhů koření a bylinek, které zrychlují trávení, pomáhají se štěpením tuků nebo zlepšují střevní peristaltiku. Jaké druhy se mohou použít do nápojů, nebo přímo do pokrmů?

1.    Koriandr

Sušené listy a semínka koriandru zmírňují trávicí potíže a zklidňují křeče, nadto harmonizují hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Koriandr se hodí pro dochucení salátů a dresinků, ale také pečených mas.

Doporučený článek:  Sedací koupele přinesou rychlou úlevu od bolesti a zánětu. Bylinky jsou skutečný zázrak

2.    Fenykl

Sušená semínka fenyklu se používala už ve starověku pro zklidnění žaludku a střev, obsahují vlákninu pro zlepšení střevní peristaltiky. Semínka se mohou přidávat do polévek, výtečný je jemný čaj, který je možné podávat i dětem.

3.    Kmín

Odstraňuje plynatost, koliku a zácpu. Má karminativní vlastnosti a urychluje tvorbu žluči. Kmín má také protikřečové vlastnosti a je cenným zdrojem antioxidantů. Přidává se do kysaného zelí, do tučných jídel i omáček.

Zdroj obrázku: Freepik

4.    Pískavice řecké seno

Krásně voní, navíc obsahuje množství vlákniny, která pomáhá regulovat trávení a zlepšuje peristaltiku. Je lékem na zácpu a toto koření mohou užívat i lidé s žaludečními vředy. Pískavice chutná skvěle v hutných masových omáčkách nebo v pikantních pokrmech.

Doporučený článek:  Šťovíkovou polévku si můžeme vychutnat po celý rok. Šťovík zavařený ve sklenici je ideální varianta

5.    Skořice

Těžko si bez tohoto koření představit štrúdl, jablečný koláč, perníčky nebo svařené víno, protože skořice se bez těchto pokrmů a nápojů neobejde. Používá se pro zrychlení metabolismu, pro lepší štěpení tuků a podporu fungování žaludku.

6.    Kardamom

Koření známé ze staré Číny pomáhá minimalizovat křeče a má zklidňující účinky. Pomocí kardamomu se likvidují škodlivé bakterie přítomné v trávicím systému, je lékem na pálení žáhy i při gastroezofageálním refluxu. Může se kombinovat ve slaných i sladkých jídlech a v nápojích včetně kávy.

Doporučený článek:  Obávaný plevel jde skvěle využít pro zdraví i krásu. Kopřivová tinktura vám nesmí chybět

7.    Meduňka citrónová

Tato bylinka se používá na přípravu čajů pro zklidnění a výtečně uklidňuje trávení, nadto reguluje produkci žaludečních šťáv a žluči. Má uklidňující účinky a odstraňuje plynatost. Z meduňky se připravuje čaj, sušená se může přidávat do salátů.

Zdroj: https://www.houseofwellness.com.au/health/nutrition/herbs-spices-for-gut-health
.

Doporučené články