„Jak může být maso levnější než sýry, připadám si jak honorace“, krčím rameny při nákupu v supermarketu

Někdy to vypadá, jako když ceny v supermarketech tahá papoušek z klobouku. Samozřejmě chápu, že do ceny se promítají všechny náklady, ale prostě mi nejde do hlavy, jak může být maso levnější než celá řada naprosto obyčejných položek. A to především ze segmentu mléčných výrobků.

Když listuji letákem

Mám zrovna v ruce leták Kauflandu. Hned na úvodní stránce mou pozornost přitahuje akční eidam, který v přepočtu na kilogram vyjde 147,6 Kč. A to především díky slevě, která činí 32 procent. No, říkám si, to celkem jde. Tenhle optimismus mě přejde ve chvíli, kdy nalistuji na sekci masa.

Doporučený článek:  Veganství je stále populárnější. Přináší výhody pro zdraví i přírodu

Ten samý obchodní řetězec, ten samý leták. V sekci masa mě láká vepřová krkovice. Kilo masa za slušných 119,90 Kč. Nebo vepřová plec, kilo tohoto masa vyjde na 99,90 Kč. Konkurenční Tesco má za tyhle peníze zase kýtu. Můžu si ale koupit i maso na „moravského vrabce. Mističku s naporcovanými kousky, která v přepočtu na kilogram vyjde na 119,90 Kč. A můžu pokračovat – bůček bez kosti za 129,90 Kč, nebo špička z boku za 99,90 Kč.

Doporučený článek:  Grilujeme bez výčitek: Jaké zvolit maso, pokud chceme udržet svou váhu a pochutnat si
Zdroj obrázku: Freepik

Budu honorace

Protože jsme nikdy nemohli nijak rozhazovat, bylo u nás maso spíše výjimečně. Když ale procházím letáky i pulty obchodů, připadá mi, že začínám být honorací. Než kupovat drahý, nejobyčejnější sýr, to radši koupím (levněji) pořádný flák masa a připravím z něho celé rodině chutný oběd.

Zdražuje se naoko?

Samozřejmě vidím, kolik různých položek šlo nahoru. Ale jak je možné, že masa v akci se to skoro nedotklo stále kupuji kilogram kolem stovky? Jako před lety. Připadá mi to, že se prostě zdražuje jenom naoko a že u některých položek obchodníci zkouší, co vlastně jako zákazníci vydržíme. A kolik jsme schopni zaplatit za něco, co dříve také stálo kolem stovky.

Doporučený článek:  Přezrálé banány můžeme bez problémů konzumovat

Přitom z čeho je vlastně ten sýr? Primární surovinou je mléko. A že by šlo za poslední dobu tak nahoru? Leták Tesca mi opět odpoví – nešlo. Protože nabízejí litr polotučného, kvalitnějšího mléka za 16,90 Kč. A to rozhodně není cena, která by byla oproti minulosti extrémně vysoká.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek čtenářů, redakčně zkráceno a upraveno, https://leaflets.kaufland.com/cz-CZ/CZ_cs_KDZ_4600_CZ16-LFT/view/flyer/page/1, https://itesco.cz/katalog-prohlizeni/hypermarkety/tesco-letak-2023-04-19/1/

.

Doporučené články