Dehydratace je nebezpečná, příliš vody ale škodí také. Převodnění může vést až k otravě

Lidské tělo je tvořené až z 60 procent z vody, proto je i nadmíru důležitá hydratace. A zatímco většina lidí má nedostatečný pitný režim a hrozím jim dehydratace, která může být i život ohrožující, existuje i opačný problém, kterým je přílišná hydratace. Převodnění může způsobit akutní otravu vodou. Jakým způsobem tělo reaguje na nadměrnou hydrataci a čeho se vyvarovat?

Kolik je akorát?

Bez vody by neexistoval život. Lidé by za den měli vypít asi dva až tři litry vody, přičemž ve snězených potravinách se vyskytuje asi 20 procent denního příjmu tekutin. Odborníci doporučují vypít 40 mililitrů vody na jeden kilogram váhy, počítá se však s ideální váhou pro danou výšku, kilogramy nadváhy se neberou v potaz. Pro muže vychází objem tekutin na 2,5–3 litry vody, u ženy pak na 2–2,5 litru. V letním období nebo při cvičení by měla být dávka vyšší. Možná dehydratace může za řadu zdravotních obtíží i za špatnou náladu. I hyperhydratace však může způsobit potíže.

Doporučený článek:  Největším mýtům o zmrzlině lidé stále věří. Pojďme si na ně posvítit
Zdroj obrázku: Freepik

Kolik vody organismus zvládne

Lidské tělo je podle odborníků schopné vyloučit za den až 10 litrů moči, ale velké množství vypité vody může poškodit ledviny a stát za porušením elektrolytické rovnováhy v těle. Hypotonická nadměrná hydratace znamená otravu vodou. Tento jev se objevuje zřídka, týká se především sportovců, kteří po fyzické námaze nebo extrémních závodech přetíží svůj organismus doplněním tekutin.

Jaké jsou příznaky hyperhydratace

Tělo reaguje na jakékoli přetížení různými příznaky, u hyperhydratace jsou tyto faktory hůře rozpoznatelné. Přílišné pití vody může způsobovat nevolnosti, bolesti hlavy nebo závratě. Tím spíše, když je vodou nahrazováno jídlo. Dalším projevem přílišného zavodnění je vznik otoků, které se vyskytnou v oblasti bérců a kotníků. Průvodním jevem je extrémně časté močení. Přetížení organismu tekutinami se projevuje také zvýšením krevního tlaku nebo srdeční frekvence, svalovou slabostí nebo neurologickými poruchami. Hrozí současně nadměrné přibývání na váze.

Zdroj: https://www.msdmanuals.com/home/hormonal-and-metabolic-disorders/water-balance/overhydration
.

Doporučené články