Šťavnaté a sladké jahody působí na tělo jako zázrak. Ne vždy ale zdraví prospějí

Jahody jsou ovocem, na které se většina z nás každý rok těší. Nejlépe chutnají jedině v létě, kdy si je také můžete vypěstovat nebo poměrně levně koupit na trhu. Jejich svůdná červená barva svádí k tomu, abychom si je utrhli z keříku trochu dříve, než jsou dokonale zralé. Bohužel to může zapříčinit nepříjemnou alergickou reakci. Jestli se vám objeví vyrážka, měli byste si ještě chvíli počkat nebo konzumaci omezit. Jaké přináší výhody?

Drobné ovoce, které je bohaté na vitamín C

Jahody jsou obrovským zdrojem vitamínu C a mnoha dalších vitamínů a minerálů. Dvě hrsti jahod vám zajistí denní doporučené množství vitamínu C a antioxidantů. To je až neuvěřitelné! Stejně jako jiné druhy bobulí se i jahody vyznačují velkým množstvím antioxidantů, které jsou velmi efektivní a zdravé pro naše tělo. Dokážou totiž z těla odstranit škodlivé toxiny, které se v organismu usazují každý den.

Doporučený článek:  Zelenina mládí a krásy: na červenou řepu nezapomínejte, její potenciál je obrovský

Jahody také obsahují mnoho dalších zdravých ingrediencí, jako je železo, hořčík, vitamíny skupiny B nebo omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny jsou obvykle spojeny jen s tučnými rybami a ořechy, ale jahody je také obsahují, i když v menším množství. Během letní sezóny si jich ale můžete užívat do sytosti a doplnit vitamíny a minerály do svého těla.

Zdroj obrázku: Freepik

Blahodárné vlastnosti jahod

Jahody působí pozitivně na práci sleziny a slinivky břišní. Pomoci mohou také lidem, kteří hodně trpí na poruchy močových cest. Díky vysokému obsahu vitamínu C posílí imunitní systém, obnoví cévy a pojivové tkáně. Využít je dokonce můžete pro zdraví svých zubů a dásní. Hodně lidí neví, že se jahody hodí také pro léčbu při bolesti v krku. Podle některých jsou také silným afrodiziakem. To můžete večer vyzkoušet s partnerem sami a uvidíte, jestli na vás působí jejich síla.

Doporučený článek:  Domácí nakládané zelí se díky správnému receptu vždy podaří. Klíčem je poměr ingrediencí

Kdo by jahody jíst neměl?

Bohužel jahody nejsou vhodné pro všechny. Vyhýbat by se jim měli všichni, kdo mají na toto ovoce alergii. Nedoporučují se ani alergikům na salicáty nebo lidem, kteří užívají betablokátory. Máte-li syndrom dráždivého tračníku nebo zánět střev, jahody vám k pohodě příliš nepomohou.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/features/nutritional-benefits-of-the-strawberry
.

Doporučené články