Proti pýru plazivému funguje domácí octový přípravek

Krásná zelená travnatá plocha je chloubou mnoha majitelů zahrad v okolí rodinných domů. Někdo si potrpí na tom, aby byl trávník prostý všech ostatních rostlin, protože se mu líbí jednobarevný, krásně zelený prostor. Docílit ho ale není mnohdy tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Nepříjemné zejména je, když se do trávníku dostane pýr plazivý. Víte, jak ho účinně odstranit?

Co je pýr plazivý

Pýr plazivý je vytrvalá travina, která dosahuje střední výšky. Má mělké kořeny, tuhé a pevné lodyhy. Rostlina netvoří trsy, vytváří však ohromné množství oddenků, a to až do hloubky 5–30 centimetrů. Je považována za nebezpečný plevel, protože dokáže svou přítomností omezit růst jiných rostlin. Do půdy vylučuje glykosid agropyren, jenž potlačuje vývin ostatních rostlin, odebírá jim vláhu a živiny. Dá se vyhubit hlubokou orbou, vláčením, plečkováním, herbicidními postřiky. Jediná jeho výhoda tkví v tom, že je ho možné používat jako příležitostné krmivo pro dobytek.

Doporučený článek:  Citronová kůra zbaví myčku zápachu, nečistot i mastnoty
Zdroj obrázku: Freepik

Jak odstranit pýr z travnaté plochy

Zahrádkáři proti pýru plazivému v trávníku používají selektivní herbicid. Postup použití je takový, že nejdříve je nutné nechat pýr vyrůst do velikosti asi pěti listů a pak se herbicid nanáší štětečkem na jednotlivé listy. Pak se nesmí trávník jeden týden sekat, protože je nutné, aby se účinná látka dostala do oddenků pýru.

Na ruční likvidaci pýru raději zapomeňte. Nemá totiž velký efekt, protože jeho oddenky roztrháte a z nich vyrostou nové rostlinky. Takže vlastně docílíte jen toho, že se pýr úspěšně rozmnoží.

Doporučený článek:  Citronová kůra osvěží myčku a zbaví ji zápachu

Na pýr vyzkoušejte ocet

Z domácích prostředků by na likvidaci pýru plazivého mohl pomoct ocet. Je třeba připravit roztok z octa a vody, a to v poměru 2 : 1 (octa musí dvakrát více než vody). Tímto ekologickým postřikem pak pýr v trávníku postříkáte a necháte ho působit.

Ještě silnější je roztok z 250 ml octa, 1 000 ml vody a půl sklenice soli. Touto směsí budete jednotlivé rostliny pýru plazivého potírat.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/weeds/couch-grass
.

Doporučené články