Při rýmě spěchá většina lidí do lékárny. Netuší, že mnohem lepší pomoc jim nabízí příroda

Jak se pozná podzim? Podle zvýšených prodejů jednorázových kapesníků! Tyto a obdobné hlášky se nejčastěji tradují v rodinách s malými dětmi, u kterých se projeví konec léta právě rýmou, která přichází s prvním ochlazením a nástupem do školky nebo do školy. Rýma je důsledkem virů, které se nacházejí v nosní sliznici, dochází při ní k výtoku. A zatímco žlutá barva slizu odkazuje na virovou infekci, zelená značí bakterie. Ucpaný nos je každopádně nepříjemným stavem, kterého se chce každý rychle zbavit. Pro tentokrát nemusíte do lékárny, pomohou domácí prostředky!

Jak na vodnatou rýmu spojenou s únavou

Rýma umí potrápit, tím spíše, že ji často doprovází únava a slabost. Kvůli ucpanému nosu nelze spát nebo odpočívat. Neustálé smrkání je na obtíž během každodenních činností. Co v takové chvíli dělat? Možností je navštívit lékárnu, ve které se prodávají prostředky, které jsou vychvalované v reklamách. Mnohem lepší službu udělají ale různé druhy esenciálních olejů, které se mohou použít při inhalaci nebo koupelích. U dětí je vhodné nakapat olej na vatovou tyčinku a nechat děti přes ni dýchat nebo použít olej na pyžamo či na polštář. Rýma se rychle uvolní při použití olejů s mentolovou, eukalyptovou, rozmarýnovou, borovicovou nebo tymiánovou esencí. Sázkou na jistotu je pak extrakt z čajovníku (tea tree).

Doporučený článek:  Usnadněte si přípravu grilování správným rozehřátím grilu
Zdroj obrázku: Freepik

Na alergickou rýmu zvýšením vlhkosti vzduchu

Jednou z alergických reakcí je vodnatá rýma, která se projevuje průhledným výtokem. Může ji doprovázet slzení očí, svědění kůže nebo zarudnutí v oblasti nosu. V tomto případě se doporučuje zejména zvlhčit vzduch v místnosti pomocí zvlhčovače vzduchu, vodních lamp nebo položením mokrých utěrek na topení. Dále pomůže výplach s pomocí fyziologického roztoku s následnou inhalací éterických esencí. Pomáhá také česnek, stačí jej rozdrtit a zabalit do kousku gázy a zavěsit k posteli.

Jak na rýmu u dětí

Některé děti trpí na rýmu takřka od podzimu až do jara, vyplatí se proto posilovat obranyschopnost zdravou stravou a doplňováním vitamínů. U dětí pomůže prohřátí těla pomocí koupele s následnou konzumací horkého vývaru nebo teplých bylinných čajů. Vhodné je doplnit léčbu o inhalaci s přídavkem tymiánu, heřmánku, levandule nebo šalvěje. Pomůže také cibulový sirup, který se připravuje z nakrájené cibule smíchané s medem nebo cukrem. Směs se nechá odstát během 24 hodin, poté se tekutina přecedí a podává se jedna čajová lžička několikrát denně. Cibulový sirup má silné antioxidační a antibakteriální účinky, pomůže nejen při rýmě a nachlazení, ale také při jiných infekcích a bakteriálních onemocněních.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320992
.

Doporučené články