Poprvé mě do „tácovky“ vzal kamarád. Od té doby je vyhledávám hlavně kvůli ceně

Vždy jsem chodila do restaurace, až mi jednou kamarád řekl: „Pojďme do tácovky.“ V tu chvíli jsem absolutně netušila, co má na mysli. Kam vlastně půjdeme a co tam mohu čekat. Po první zkušenosti se mi v takovém podniku tak zalíbilo, že už se nestravuji jinde. A lituji, že jsem dříve měla obavu takový podnik navštívit.

Co je to tácovka?

Také nevíte, co je to tácovka? Jedná se svým způsobem o restauraci. Ale s tím rozdílem, že zde nechodí číšník, ale obsloužit se musíte sami. Vzpomeňte si na školní jídelnu, kdy jste šli s tácem (proto tácovka) k okénku, dostali jídlo a to jste si odnesli ke stolu. To je stejné, jenom s tím rozdílem, že si můžete vybrat celou řadu jídel, mnohdy lepší chuti, než tomu bylo za dob školní docházky.

Doporučený článek:  Ať už mletá, nebo instantní, káva zdraví prospěje. Někdo by se jí přesto měl vyhnout

Pro všechny vrstvy

Vždycky jsem si myslela, že do tácovek chodí jenom dělníci či spodní vrstvy. Měla jsem je spojené s dobou socialismu, kdy tam lidé chodili hlavně „na stojáka“ na pivo. Proto mě překvapilo, kdo všechno tam seděl u stolů. Ano, byli tam i dělníci v montérkách, ale stejně tak i lidé z kanceláří, v obleku. A mezi nimi spousta standardně oblečených lidí.

Zdroj obrázku: Freepik

Něco za něco

Tácovky mají své výhody i nevýhody. V restauraci se usadíte a vše ostatní obstará číšník. V jídelnách s tácem jste zároveň hostem i obsluhou. Musíte vystát frontu, objednat si, zaplatit, jídlo si donést ke stolu. A potom ještě odevzdat tác s prázdnými talíři na určené místo. Pravda, není to komfortní, ale benefity to přináší. Díky tomu, že se obsloužíte sami, může mít podnik mnohem přijatelnější ceny než klasická restaurace.

Doporučený článek:  Mikrovlnka usnadňuje každodenní život, některé jídlo v ní ale rozhodně nemá co dělat

Jasně, na romantickou večeři pro dva nebo za gastronomickým zážitkem bych sem nikdy nešla. Ale o polední pauze na oběd, nebo když mám hlad a chci jednoduché jídlo za pár korun, je to jasná volba. Jen škoda, že na každém rohu je dnes spíše restaurace než klasická jídelna s poctivým a hlavně levným českým jídlem.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.

.

Doporučené články