Česnek může v těle reagovat s užívanými léky

Česnek je mezi zeleninou doslova pojmem, protože vyniká mimořádnými léčivými vlastnostmi, k tomu má univerzální použití. Bývá přísadou studené a teplé kuchyně, ale také prostředkem lidové medicíny. A co víc, česnek mohou jíst dospělí i děti. Leckdo může nabýt dojmu, že česnek je všelék a může jej užívat opravdu každý. Není tomu tak, jako jakýkoli jiný medikament lidového léčitelství může též uškodit, zejména při kombinaci s určitými léky, kdy důsledky mohou být fatální. Kdo nesmí na česnek ani pomyslet?

Česnek jako lék

Česnek kuchyňský nebo také česnek setý se řadí mezi cibulovitou zeleninu. Cibule se skládá z několika dužnatých stroužků, které kryje bílá slupka. Česnek se používá čerstvý, ale přidává se též do tepelně upravovaných pokrmů, do polévek, do masných jídel a do omáček. Je výborným dochucovadlem a součástí mnoha dresinků, dipů nebo marinád. Česnek je rovněž prostředkem lidové medicíny, protože obsahuje velmi účinné látky, zejména allicin, který je přírodním antibiotikem. Má protiplísňové, antibakteriální a protivirové účinky.

Doporučený článek:  Káva příjemně povzbudí, největší benefit však přináší pro játra. Pročistí je a předejde rakovině
Zdroj obrázku: Freepik

Nutnost číst příbalové letáky

Česnek je lékem na mnoho neduhů, ale jedná se o přírodní medikament, který může reagovat s předepsanými léky od ošetřujícího lékaře. To je důvod, proč nabádají výrobci a lékaři k pečlivému čtení příbalových letáků. Přírodní medicína může pomoci, ale také uškodit v těhotenství nebo při konkrétním onemocnění, při kterém pacient pravidelně užívá předepsané léky. Pro česnek to platí bezvýhradně, protože v určitých případech může dojít ke zhoršení stavu, nebo dokonce smrti.

Pozor na česnek

Česnek je synonymem přírodního posilovače imunity a mimořádné zeleniny, která pomůže s různými neduhy, zejména se zmiňují antibiotické účinky. Pro každého ale česnek rozhodně není, protože v kombinaci s některými předepsanými léky může vyvolávat nežádoucí vedlejší účinky. Pro které léky platí zákaz česneku? Především pro nesteroidní protizánětlivé léky s obsahem paracetamolu, protože při kombinování může dojít k nevratnému poškození jater. Česneku se musí vzdát též pacienti s předepsanými léky na snížení srážlivosti krve nebo užívající hypoglykemické medikamenty.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3113377/, https://www.stlukes-stl.com/health-content/medicine/33/000245.htm, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7265825/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4417560/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7576267/, https://www.drugs.com/drug-interactions/garlic.html, https://www.msdmanuals.com/home/special-subjects/dietary-supplements-and-vitamins/garlic, https://lpi.oregonstate.edu/mic/food-beverages/garlic, https://www.cambridge.org/core/journals/nutrition-research-reviews/article/garlic-in-health-and-disease/C70F38FF67A0A21547898B2641240B8E, https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesnek, https://www.researchgate.net/publication/318706267_Possible_interactions_between_garlic_and_conventional_drugs_a_review, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7402177/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4103721/, https://www.cigna.com/knowledge-center/hw/medications/garlic-d04411a1, https://www.msdmanuals.com/home/special-subjects/dietary-supplements-and-vitamins/garlic, https://www.medicalnewstoday.com/articles/265853, https://www.webmd.com/diet/garlic-good-for-you
.

Doporučené články