Po vydatném jídle je vhodné udělat pouze dvě věci. Jejich kombinace zajistí dobré trávení

Máte rádi dobré jídlo, ale občas se po najezení cítíte přecpaní? Zkuste si osvojit dva základní návyky a udělejte tak něco pro své zdraví. Jako první si po velké porci jídla dejte sklenici čisté vody, která je nezbytná pro správné vstřebávání živin. A za druhé se nebojte vyrazit na krátkou procházku. Pohyb aktivuje zažívání v těle, zlepší střevní mobilitu a mimo to reguluje správnou hladinu cukru v krvi.

Jak podpořit trávení?

Aby bylo trávení v pořádku, je důležité dodržovat několik zásad. Mimo zdravou vyváženou stravu plnou vlákniny je důležité dbát také na pitný režim. Vláknina je obsažena hlavně v zelenině a ovoci. Vlákninu si také můžete koupit ve zdravé výživě jako doplněk stravy. V zažívacím traktu působí jako prebiotikum, tedy živná půda pro mikroflóru střev. Pro správné zažívání je také důležitý dostatečný příjem tekutin. Pokud je tělo dehydratované, je náchylnější k zácpám a břišním kolikám. Po jídle se tedy vyplatí vypít jednu sklenici čisté vody. Ulevíte tak svému trávicímu traktu a zrychlíte vstřebávání látek do těla.

Doporučený článek:  Hubnutí je spojeno s řadou mýtů. Chybně zvolená dieta znamená nejenom neúspěch, ale i možné zdravotní problémy
Zdroj obrázku: Freepik

Trávení a jeho neduhy

Trávení samotné je velmi složitý proces. V průběhu trávení tělo přijímá živiny z potravy. První fáze začíná již v ústech, kde dochází ke štěpení potravy a částečnému rozmělnění za pomoci zubů, jazyka a také slin. V dalších fázích trávení podporují trávicí enzymy a žaludeční šťávy. Mnoho lidí se při konzumaci potravy potýká s mnohými neduhy, jako jsou pálení žáhy, reflux, pocit plynatosti, nadýmání či zácpa. Problémy spojené s trávením jsou často spojené s nedostatkem pohybu, nezdravými potravinami, nebo dokonce s nepravidelným příjmem potravy. Pohyb přitom stimuluje střevní peristaltiku a činnost trávicího systému.

Takže sklenice vody a krátká procházka, a problémy se zažíváním jsou hned pryč.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-what-to-do-after-overeating
.

Doporučené články