Červené svědivé puchýře jsou pozůstatkem po setkání s komárem. Často nás zachraňují prostředky určené k ošetření hmyzího bodnutí, které seženeme v každé lékárně, ale podobně účinné jsou i některé domácí prostředky. Pokud se tedy nemáte jak do lékárny dostat, sáhněte do svých domácích zásob.
Krev sají jen samice
Komárů existuje několik desítek druhů a 36 z nich se rádo napije lidské krve. Ostatní druhy člověk příliš nezajímá. Nebezpečné jsou přitom pouze komáří samice, které potřebují bílkoviny, jejichž zdrojem je lidská krev, aby mohly naklást vajíčka. Samci si vystačí s nektarem z květů a není důvod se jich bát. Komáři jsou nejaktivnější ráno a večer mezi 18. a 21. hodinou.
Komár je vybavený třemi páry jehel, kterými bodá. První je opatřen zoubky a slouží k propíchnutí kůže, druhý pár kůži otevírá a třetí pár má přístup k životadárné tekutině. Jedna jehla z páru saje krev, zatímco druhá do ní vstřikuje protisrážlivé sloučeniny. Komáří bodnutí vypadá jako svědivý a bolestivý puchýř, který může zčervenat a otékat. Mizí po několika dnech. U lidí s alergií na hmyzí bodnutí se může objevit kopřivka, horečka, závrať nebo podráždění.
Čím bodnutí ošetřit?
Protisrážlivé látky, které komár do rány vstříkne, spouští imunitní systém těla. Ten je vnímá jako hrozbu a začne uvolňovat histamin, který způsobí svědění, zánět a otok. Poškrábání přináší jen krátkodobou úlevu, navíc poškozuje kůži, což zvyšuje riziko zavlečení sekundárních infekcí, nejčastěji bakteriálního původu.
Přípravky k ošetření bodnutí hmyzem blokují uvolňování histaminu. Měly by obsahovat aloe vera nebo mentol. V domácích podmínkách postačí studený obklad vyrobený z kostek ledu zabalených v utěrce. Někdo nedá dopustit na plátek citronu nebo cibule. Pomůže i roztok vody s jedlou sodou nebo jablečný ocet, heřmánkový nálev nebo sražené mléko. Svědění zklidní list jitrocele, máty nebo bazalky.
Zdroj: https://www.cdc.gov/mosquitoes/mosquito-bites/symptoms.html, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17695-mosquito-bites, https://www.healthline.com/health/allergies/mosquito-bite, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6129797/, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mosquito-bites/diagnosis-treatment/drc-20375314