Pálení žáhy se může objevit kdykoli. Léky nejsou jediná možnost, úlevu přinesou přirozenější metody

Velmi časté a nepříjemné onemocnění trávicí soustavy je pálení žáhy. Vyskytuje se u malých dětí, těhotných žen, ale také dospělých. Pálení žáhy je velmi rozšířené a bohužel dost nepříjemné. Naštěstí existují způsoby, jak se s tímto refluxním onemocněním snadno vypořádat.

Jak se vyhnout pálení žáhy?

V boji s pálením žáhy vám pomůže dodržování správného životního stylu. Nepřejídat se a konzumovat zdravou stravu bývají klíčem k úspěchu. Ale ne vždy tato dieta funguje stoprocentně. Hlavní je se vyhýbat potravinám a látkám, které pálení žáhy způsobují. Například kyselinám obsaženým v citrusech, víně a alkoholu. Dobré je nejíst cibuli, čokoládu, velmi kořeněná jídla, rajčatová jídla a také je vhodné omezit příjem sycených nápojů.

Doporučený článek:  Vařit brambory v osolené vodě je fádní. Zkuste přidat něco navíc, brambory budou delikátní

Jak se zbavit pálení žáhy?

Existují léky, které akutní pálení žáhy zaženou. Dají se koupit v lékárnách, a dokonce i v drogeriích. Jsou založeny na procesu, kdy sníží tvorbu kyseliny v žaludku. Lékem na občasné pálení žáhy může být antacid. Tento lék se vyrábí z hydroxidu hořčíku, vápníku nebo hliníku a prodává se ve formě tabletek.

Zdroj obrázku: Freepik

Soda proti pálení žáhy – lékaři ji nedoporučují

I když se na mnohých stránkách dočtete, že účinným přípravkem proti pálení žáhy je rozpuštění jedlé sody ve vodě, lékaři tuto metodu nedoporučují. Soda sice neutralizuje pH kyselin, ale její použití může mít také vedlejší účinky. Soda totiž může úplně zastavit trávicí procesy v našem organismu a také podporuje zadržování vody v těle.

Doporučený článek:  Proti zápachu ve dřezu pomůže důkladné pročištění odtoku

Co tedy funguje a je zdraví nezávadné?

Nejlépe pomáhá odvar z fenyklu nebo římského kmínu. Je vhodné je popíjet po malých doušcích a nechat tělo postupně léčebné látky vstřebávat. Dále se doporučuje užívat pařený heřmánek, islandský lišejník nebo lékořici. Pokud na pálení žáhy trpíte často, určitě se doporučuje navštívit lékaře a požádat jej o náležitá vyšetření trávicího traktu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/gerd/heartburn-relief
.

Doporučené články