Oblíbené limonády a džusy jsou plné cukru a barviv

Cukr najdeme snad v každém výrobku, ať v menším, nebo větším množství. Cukrů jsou plné hlavně sladkosti nebo sycené nápoje. Jestliže máte cukrovku nebo problémy se srdcem, měli byste se cukru co nejvíce vyhýbat. To samé platí pro ty, kteří chtějí zhubnout několik kilogramů. Je nutné cukr vynechat a místo něj zařadit například zeleninu a ovoce.

Kolik kostek denně vypijete ve sladkých nápojích?

Jestliže mezi váš denní chleba patří vypití jedné dvoulitrové lahve Coca-Coly, možná se budete divit, kolik jednoduchých cukrů do svého těla dostanete, a přitom z nich nemáte žádnou energii ani tělu nedodáte živiny, které potřebuje. Navíc si pitím těchto nápojů můžete zadělat na dlouhodobé problémy nejen s obezitou, ale také mohou přijít kardiovaskulární problémy.

Doporučený článek:  Těsto na palačinky vylepší vařící voda. Těsto bude nadýchané a vláčné

Mezi nejzdravější nápoje patří minerální vody – ty vůbec neobsahují cukr. Můžete tedy vypít množství, jaké chcete – nejlépe tedy dva litry denně. Můžete si dopřát také ochucenou vodu nebo ledový čaj, tady už ale pozor, protože obsahují až pět kostek cukru v jediné sklenici. Proto si je dávejte jen výjimečně, například jednou týdně ke svačině nebo obědu.

Zdroj obrázku: Freepik

Džusy se zdravě pouze tváří, jsou plné cukru

Oblíbené jsou ovocné džusy. Ty doma vymačkané jsou samozřejmě lepší, ale pokud si dopřáváte ty kupované, je až s podivem, kolik cukru obsahují. Pomerančové nebo jablečné džusy obsahují až 10 kostek cukru ne na litr, ale na sklenici. Někdo si ovocné džusy ředí vodou, což dělá velmi dobře. Pokud na džus máte občas chuť, není problém si ho dát. Neměl by ale být součástí každodenního pitného režimu.

Doporučený článek:  Dokonale křupavé a příjemně kyselé okurky miluje každý. Tajné přísady jim dodají správnou chuť

Žebříčku ale vévodí energetické nápoje, které obsahují na 250 ml až 11 kostek cukru, nebo sladké perlivé nápoje, mezi které patří limonády typu Sprite, Fanta nebo Coca-Cola. Ve dvou litrech koly se nachází dokonce až 73 kostek cukru, což je nepředstavitelné. I tak se najde spousta milovníků těchto nápojů, kteří nemají problém vypít celou lahev během jediného dne. Časem se ale mohou stát závislými a přijdou kilogramy navíc a zdravotní problémy.

Zdroj: https://www.hollandandbarrett.com/the-health-hub/food-drink/drinks/6-drinks-high-in-sugar/, https://www.healthline.com/nutrition/fruit-juice-vs-soda, https://www.heartandstroke.ca/articles/the-truth-about-juice, https://www.nutritionscotland.org/wp-content/uploads/2021/05/Sugar-content-of-drinks.pdf, https://www.rethinksugarydrink.org.au/how-much-sugar, https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-effects-cut-added-sugar, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-drinks/sugary-drinks/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Cukr, https://coach.nine.com.au/diet/sugar-cubes-in-drinks/4cef6077-7338-49b8-a9df-1b938fe9a736
.

Doporučené články