Nejčastější mýty a nepodložená fakta okolo používání mikrovlnek

Mikrovlnné trouby jsou běžnou součástí mnoha domácností, protože poskytují rychlý a pohodlný způsob ohřevu jídla. Tyto přístroje jsou také schopné rozmrazit potraviny, a dokonce připravit jednoduché pokrmy během několika minut. Nicméně existuje mnoho mýtů a domněnek ohledně bezpečnosti mikrovlnek. Takže jaká je pravda? Jsou mikrovlnné trouby skutečně nebezpečné, jak se někdy tvrdí?

Co je pravda a co fikce?

Používání mikrovlnek může být velmi užitečné, ale je důležité mít na paměti několik faktů. Mikrovlnné trouby jsou nejčastěji používány k ohřevu pokrmů, protože jejich hlavní funkcí je generovat elektromagnetické vlny, které rozpohybují molekuly jídla, což způsobí jeho ohřátí. Nicméně je důležité si uvědomit, že mikrovlnka není vhodná pro vaření jídla, jako jsou vejce nebo maso. Mikrovlny ohřívají jídlo nesouměrně, takže mohou vytvořit teplá a studená místa v potravinách, což způsobí, že jídlo nebude moc dobře chutnat.

Doporučený článek:  Pěstování ovoce a zeleniny působí příznivě na psychiku i fyzické zdraví

Existují obavy, že mikrovlnné trouby mohou vyzařovat záření, které je karcinogenní, ty však nejsou podložené. Mikrovlnné trouby používají elektromagnetické vlny, které jsou vysokofrekvenční, ale nemají dostatek energie na to, aby mohly narušit nebo poškodit naše tělo. To znamená, že můžeme používat mikrovlnné trouby s jistotou, že nebudeme vystaveni nebezpečnému záření.

Zdroj obrázku: Freepik

Ztrácí jídlo ohřáté v mikrovlnce nutriční hodnoty?

Existuje řada mýtů o používání mikrovlnek, které nepocházejí z vědeckých zdrojů a mohou vytvářet zbytečné obavy. Například existuje tvrzení, že jídlo ohřívané v mikrovlnce ztrácí na hodnotě a kvalitě, což však není pravda. Mikrovlnná trouba pouze ohřívá jídlo, stejně jako by se jídlo ohřálo v troubě nebo na plotně.

Doporučený článek:  Poprvé mě do „tácovky“ vzal kamarád. Od té doby je vyhledávám hlavně kvůli ceně

Také neexistuje žádný důkaz, že by mikrovlnná trouba vyzařovala karcinogenní záření, které by mohlo být škodlivé pro lidské zdraví. Jedinou věcí, na kterou by se měli lidé zaměřit, je výběr vhodného obalu pro ohřev jídla, který by měl být určený pro použití v mikrovlnné troubě, aby se minimalizovalo riziko přepálení a deformace obalu.

Zdroj: https://www.bensoriginal.com/articles/debunking-microwave-myths-facts-vs-fiction
.

Doporučené články