Houby shiitake obohatí pokrmy o exotickou chuť a dávku vitamínů. Jsou netradiční alternativou masa

Houby šiitake se pomalu dostávají do povědomí tuzemských strávníků, proto se objevují na jídelníčku věhlasných podniků. Ve světě je tato houba velmi oblíbená, protože vyniká zdravotními účinky, nadto obsahuje celou řadu blahodárných látek včetně vitamínů a minerálů. V asijské medicíně se tradičně konzumuje pro posílení imunity nebo zlepšení fungování srdce, ale také jako prevence proti vzniku rakoviny. Jaké jsou další výhody tohoto druhu houby?

Houba do kuchyně a pro zdraví

Český název pro houbu šiitake nebo také shiitake je houževnatec jedlý a jedná se o druh původem z Číny, odkud se dostal do ostatních zemí v jihovýchodní Asii a také do Japonska. V současné době je tato houba dostupná na pultech obchodů v tuzemsku po celý rok, přičemž se používají čerstvé nebo marinované plody v kuchyni nebo sušené v lidové medicíně. Leckdo si může šiitake plést se žampiony, ale tato asijská houba má mnohem intenzivnější chuť a aroma.

Doporučený článek:  Peruánský ženšen dá tělu sílu. Udrží dokonalou rovnováhu a probudí ztracenou touhu
Zdroj obrázku: Freepik

Pokladnice vitamínů a minerálů

Čím jsou houby šiitake ojedinělé? Zejména obsahem blahodárných látek, pro které se této houbě říká „elixír života“. Houževnatec je zdrojem vitamínů D a skupiny B, minerálů, jako jsou měď, selen, draslík, mangan, hořčík, železo a fosfor. A co víc, tyto houby mají vysoký obsah rozpustné i nerozpustné vlákniny, k tomu jsou zásobárnou polysacharidů, terpenoidů, sterolů a lipidů. Houba šiitake je vhodnou alternativou k masu, protože obsahuje aminokyseliny potřebné pro chod organismu.

Pro posílení srdce a proti rakovině

Houby šiitake se mohou smažit, grilovat, dusit nebo vařit, což umožňuje doplnit potřebné látky různými způsoby. Současně jsou lékem na srdce a podporují harmonizaci krevního tlaku. Podle posledních výzkumů jsou tyto houby vhodné pro posílení imunity nebo se konzumují jako doplněk při chemoterapii. Houby mají protirakovinné účinky, ale jsou prostředkem též při potížích s trávením nebo při snaze zhubnout. Jsou totiž nízkokalorické. Výtažky z šiitake se prodávají též ve formě potravinových doplňků.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-shiitake-mushrooms
.

Doporučené články