Švábi jsou odolní, zbavit se jich, je třeba důkladně

Šváb je nenáviděný, protože dokáže během krátké chvíle zcela zamořit domácnost. Vajíčka švábů si můžete donést zvenčí nebo přijdou od sousedů. Jak se švábů zbavit a co všechno o nich víme?

Co je šváb?

Švábi patří do skupiny řádu Blattodea a jsou snadno rozpoznatelní od ostatního hmyzu. Mají tmavě hnědé nebo černé tělo, které je dlouhé a zploštělé. Jejich způsob života je synantropní. To znamená, že se umí velice dobře přizpůsobit okolnímu prostředí, kde žijí. Proto si švábi tak vehementně vybírají pro usídlení byty i velké paneláky. Narazit na ně můžete prakticky všude. V restauracích, hotelích, obchodech a na mnoha dalších místech.

Doporučený článek:  Olej ve dřezu dokáže způsobit kalamitu i výborně pomoci. Záleží, jak se použije

Švábi mají exoskelet z překrývajících se plátů spojených natahovatelnou membránou, která je dostatečně flexibilní k tomu, aby se šváb protlačil mikroskopickými trhlinami. Tělo švába je odolné vůči fyzickému poškození. Navíc produkuje enzymy, které ho chrání před toxickými látkami. Je odolný vůči teplotním výkyvům, a dokonce přežije i týden bez hlavy. Zadržet dech dokáže až na 440 minut. Bez jídla a pití vydrží s přehledem 7 dní. Rychle se množí. Samice produkuje až 128 vajíček. Všechny tyto vlastnosti dělají ze švába mistra přežití v každé situaci.

Doporučený článek:  Nejchutnější koblihy poznáme podle světlého proužku uprostřed. Jsou správně smažené a křupavé
Zdroj obrázku: Freepik

Kde se v bytech berou švábi a co je přitahuje do lidských obydlí?

Prvním cílem, kde se zabydlí, jsou místa, kde snadno najdou jídlo a pití. Nejčastěji se proto zabydlují v domácnostech, kde je horší kvalita hygieny. Živí se potravinovým odpadem, zbytky potravin, tukem a olejem. Lákají je vlhká místa, proto se nejčastěji usídlují v koupelnách, kuchyních a sklepech. Mnohdy za výskyt švábů mohou nepořádní sousedé v okolních bytech nebo nedostatek čistoty v oblasti domu.

Na švába narazíte obvykle náhodou

Švábi jsou aktivní primárně v noci. Mnoho lidí je vidí poprvé, když se probudí, aby se například napili nebo si došli na toaletu. Většinou ho ale prozradí přítomnost trusu. Jde o malé, tmavě hnědé výkaly. Švábi je zanechávají v místě krmení a chovu. Viditelné mohou být skořápky, které shazují při růstu. Velký výskyt švábů charakterizuje zatuchlý zápach. Co švábi nesnáší? Nemají rádi čistotu a hygienu. Pro odpuzení hmyzu vám pomohou éterické oleje, citrónová voda nebo organická kyselina. Nenechávejte nikde zbytky potravin a v případě nutnosti použijte chemický postřik určený na tento hmyz.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/pest-control/reviews/how-to-get-rid-of-roaches
.

Doporučené články