Moli jsou odolní, proti osvědčeným metodám ale nebudou mít žádnou šanci

Potravinoví moli jsou problém, se kterým se potýká mnoho domácností. Obvykle se objevují v kuchyni a napadají volné potravinářské výrobky. Živí se především moukou, obilím, krupicí, cukrem, těstovinami a vločkami. Kontaminované potraviny ponechané ve skříních způsobují, že se škůdci množí ještě rychleji. Odkud se potravinoví moli berou a jak se s nimi vypořádat?

Jak se moli dostanou k nám?

Potravinoví moli mají hnědošedou barvu a vzhledem připomínají můru. Často se objevují v kuchyni, protože právě v této místnosti se nacházejí různé potravinářské produkty. Kladou vajíčka do potravin, ze kterých se po týdnu líhnou první larvy. Prvním charakteristickým znakem přítomnosti hmyzu je tenká bílá pavučina, která je v produktech dobře vidět.

Doporučený článek:  Plata od vajíček lze využít prakticky i kreativně

Samička potravinového mola naklade až 170 vajíček a její housenky jsou tak silné, že dokážou prokousat fólii nebo obal, aby se dostaly k potravě. Obvykle si tyto škůdce přinášíme domů s potravinami z obchodu, kam se mohou dostat ve fázi jejich výroby. Často se nachází ve výrobcích, které obsahují stopy ořechů. A tak je třeba každou zakoupenou potravinu pečlivě zkontrolovat před uložením do skříněk.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se jich zbavit?

Pokud se potravinových molů chcete zbavit, musíte vyhodit všechny kontaminované produkty. Vajíčka se nacházejí v celém balení. Pak důsledně vyčistěte vnitřek skříněk a zásuvek, přičemž věnujte pozornost rohům a zákoutím. Použijte teplou mýdlovou vodu nebo saponát. Jelikož moli nedokážou přežít ve vysokých teplotách, lze zásuvky vyfoukat co nejteplejším vzduchem z fénu.

Doporučený článek:  Sušení hub v mikrovlnné troubě je snadné a rychlé

Na pomoc si můžete vzít také éterické oleje, především levandulový, hřebíčkový a eukalyptový. Moli nemají rádi ani bobkový list a citrusy, tabák, hřebíček, vanilku, nové koření a levanduli. Využít můžete i zakoupené lapače a potraviny ukládat do skleněných nádob. Nezapomeňte, že dospělí jedinci přenášejí houby a mikroby či patogenní bakterie včetně fekálních streptokoků.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-moths
.

Doporučené články