Milovníci čaje mají zdravější a vyrovnanější život. Nepřemůže je nachlazení ani žízeň

Čaj je nesmírně oblíbeným nápojem po celém světě. I u nás mu postupně přicházíme na chuť a učíme se pít čaj skutečně pravý – tedy ne žádné ovocné náhražky, ale kvalitní lístkový čaj. Takový nápoj má totiž mnoho pozitivních účinků na naše tělo, kterých by bylo škoda nevyužít. Co všechno čaj dovede?

Pomáhá s koncentrací i se spánkem

Vědecké studie potvrzují, že pravidelné pití zeleného čaje má díky aminokyselině L-theanin pozitivní vliv na náš mozek. Pomáhá předcházet ochabování mozkové struktury, posiluje paměťové buňky a chrání také před rozvojem některých vážných chorob, jako je například Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba. Čaj může podpořit i náš spánek, protože přirozeně uklidňuje mysl i tělo, navozuje pocit pohody a zbavuje stresu.

Doporučený článek:  Řeřicha je víc než velikonoční dekorace. Pro své účinky patří do jídelníčku po celý rok

Kvalitní hydratace celého těla

Ačkoli je voda nejdůležitější tekutinou, podle vědců bychom se neměli vzdávat ani konzumace jiných nápojů – jsou minimálně stejně užitečné. Díky konzumaci čaje do těla absorbujete velké množství vitaminů, minerálů a účinných přírodních látek, které podpoří vaše zdraví a pomohou důkladnému zavodnění organismu.

Zdroj obrázku: Freepik

Posiluje imunitu

Jiné studie také potvrzují, že pití čaje podporuje imunitní systém a pomáhá tělu bojovat s patogeny tím, že snižuje schopnost choroboplodných zárodků infikovat hostitele. Nejlépe je na tom prý zelený čaj, který obsahuje účinné antioxidanty, které tělo efektivně chrání a posilují.

Doporučený článek:  Pevné kosti do vysokého věku: Klíčem je strava bohatá na vápník, kolagen a vitamíny

Zdravé srdce

Podle studií mají ti, kdo pijí čaj, v těle až 20krát více flavonoidů než ti, kteří čaj nepijí. Vědci se nebojí tvrdit ani to, že i pouhé dva šálky neslazeného čaje denně dokážou snižovat riziko chorob spojených se srdcem a cévami a usnadňují každodenní fungování organismu.

Jaký čaj si dopřát?

Ideální je čaj zelený nebo bílý, ale čas od času se nebojte ani čaje černého. Myslete však na to, že čaje obsahují povzbuzující látky, a proto není vhodné pít je před spaním.

Zdroj: https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2019/december/health-benefits-of-tea
.

Doporučené články