Kvalitní olivový olej prozradí jeho barva, vůně i chuť

Olivový olej je základem mnoha kuchyní a používá se v různých receptech při vaření a pečení. Ne všechny olivové oleje jsou si však rovny. Ve skutečnosti je obrovský rozdíl mezi vysoce kvalitním olivovým olejem a nekvalitním olivovým olejem. V tomto článku probereme, jak rozlišit dobrý olivový olej od špatného a na co si dát pozor při nákupu.

Přečtěte si etiketu

Při nákupu hledejte extra panenský olivový olej. Extra panenský olivový olej je nejkvalitnější dostupný olivový olej. Vyrábí se z prvního lisování oliv za studena a neobsahuje více než 0,8 % kyselosti. Tento typ olivového oleje má bohatou, ovocnou chuť a je plný antioxidantů a zdravých tuků. Hledejte na etiketě výraz „extra panenský“, abyste měli jistotu, že získáváte olivový olej nejvyšší kvality.

Doporučený článek:  Nejlepší recepty, kde hlavní roli hrají jablka

Olivový olej je nejčerstvější a nejchutnější během prvního roku sklizně. Podívejte se na datum sklizně na láhvi, abyste měli jistotu, že získáte ten nejčerstvější možný olej. Vyhněte se olivovým olejům, které nemají datum sklizně uvedené, protože to může naznačovat, že olej ležel dlouho na polici.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkontrolujte barvu, vůni a chuť

Barva olivového oleje vám může poskytnout představu o jeho kvalitě. Vysoce kvalitní olivový olej má typicky sytě zelenou barvu, zatímco nekvalitní olivový olej má často světle žlutou, nebo dokonce čirou barvu. Zelená barva totiž pochází z chlorofylu v olivách, který je přítomen pouze v čerstvě sklizených olivách, které se používají k výrobě vysoce kvalitního olivového oleje.

Doporučený článek:  Tradiční české sýry jsou dokonalé pro spojení s podzimními chutěmi

O kvalitě olivového oleje si můžete udělat představu i podle jeho aroma. Vysoce kvalitní olivový olej bude mít silné ovocné aroma, zatímco nekvalitní olivový olej může být cítit žlukle nebo mít zatuchlý zápach.

Nejdůležitějším faktorem při určování kvality olivového oleje je jeho chuť. Vysoce kvalitní olivový olej bude mít komplexní, ovocnou chuť s nádechem hořkosti a kořeněnosti. Nekvalitní olivový olej může mít plochou, mastnou chuť bez hloubky. Chcete-li olej ochutnat, dejte si malý doušek a nechte jím obalit jazyk. Krouživým pohybem v ústech přitom věnujte pozornost chuti.

Zdroj: https://www.foodandwine.com/lifestyle/9-pro-tips-how-buy-and-use-good-olive-oil
.

Doporučené články