Jídelníček je třeba přizpůsobit ročnímu období. Zásadní je dostatek tekutin a vitamínů

Každé roční období se vyznačuje charakteristickými potravinami, ale také teplotami a dietními požadavky. Nároky dospělého člověka na živiny se každým rokem mění. Mění se ale také podle ročního období. Senioři by si měli jídelníček hlídat mnohem více, protože každá chyba ve stravování může mít negativní vliv na jejich zdraví.

Hydratace je nejdůležitější součástí stravy

Staří lidé a děti jsou během léta náchylní k dehydrataci. To znamená, že si musí mnohem více hlídat příjem tekutin. Buněčná výživa vždy začíná správnou hydratací. Jakmile nedáte tělu dost tekutin, nebude správně fungovat. To platí u mladých, ale mnohem více u starých lidí. Kávu, čaj nebo alkohol jako tekutiny rozhodně nepočítejte. Potřebujete vypít alespoň 2 litry vody denně.

Doporučený článek:  Po tréninku potřebuje tělo doplnit tři základní složky

Dobrou zprávou je, že ji nemusíte pít neustále čistou. Přidat si do ní můžete lístky máty nebo bazalky, kousky limetky, citronu, melounu nebo plátky okurky. Všechny tyto přísady jsou zásadité, takže pomohou vašemu tělu k lepší hydrataci. Kromě vody ale můžete pít také studený čaj, mléko nebo ionizované nápoje.

Zdroj obrázku: Freepik

Co jíst v létě?

Voda pochopitelně není jedinou důležitou složkou jídelníčku. Senioři by během léta měli jíst jen lehce stravitelné pokrmy, které mají vysokou nutriční hodnotu. Důležitý ve stravě je také betakaroten, vitamíny C a E, které působí jako antioxidanty. Vitamín C najdeme hlavně ve žluté, oranžové a tmavě zelené zelenině a ovoci (mrkvi, rajčatech, žluté paprice, petrželi nebo celeru).

Doporučený článek:  Pravidelné pití čaje předchází propuknutí obávané nemoci. Výsledky odborné studie mluví jasně

Pro vitamíny E a zdravé tuky nezapomeňte konzumovat kvalitní, za studena lisované rostlinné oleje (olivový, řepkový) a ořechy. Jídelníček doplňte také čerstvými džusy z citrusů, dalšího ovoce i zeleniny. Potraviny bohaté na draslík jsou také důležité, a proto byste měli jíst brambory, rajčata, červenou řepu, třešně, jahody nebo brokolici. Díky vyváženému jídelníčku si ušetříte mnoho zdravotních problémů a budete se cítit skvěle.

Zdroj: https://www.nidirect.gov.uk/articles/healthy-eating-older-adults
.

Doporučené články