Živý plot zajistí na zahradě soukromí i stinný kout. Právě na podzim potřebuje největší péči

Podzimní období je pro každého majitele zahrady velmi náročné. Naše pozemky se připravují na svou vegetativní fázi, se kterou jim musíte důkladně pomoci. Živé ploty nejsou žádnou výjimkou, i když na ně mnoho lidí zapomíná. Na podzim je totiž nejlepší doba, kdy je můžete zastřihnout a vytvarovat. Pomůžete jim díky tomu nejen se vzhledem, ale také zdravím. Jak?

Sezónní stříhání keřů je extrémně důležité

Výsadba živého plotu je velkým zásahem do zahrady, ale také do rozpočtu. Navíc si konečně užijete klidu, protože k vám sousedé přes keře neuvidí. Aby to tak zůstalo, musíte se o živý plot dobře starat. Podzimní péče je pro ně velmi důležitá a neměli byste ji odkládat na další rok. Správný řez vám zajistí nejen krásný tvar keře, ale také bude na zimu mnohem zdravější a odolnější. Díky tomu zajistíte, že nebudete muset na jaře dokupovat nové keře. Stříhat byste ho měli v říjnu nebo v listopadu. Důležité je, abyste si vybrali krásný, teplý a slunný den. Díky vyšším teplotám se budou keře mnohem lépe hojit po zásahu nůžkami a vy se nebudete muset obávat, že jim příliš ublížíte. Právě naopak. Pomůžete jim s růstem i zdravím.

Doporučený článek:  Voda z těstovin není žádný odpad. Tekuté zlato dovede nejen omáčky k dokonalosti
Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně zastřihnout živý plot?

Základním pravidlem je seřezávat vršky keřů na stejnou výšku. Použít k tomu můžete tyč nebo provázek, abyste měli všechny keře stejně vysoké. Pamatujte, že horní část musí být užší než spodní, aby se na celou rostlinu dostaly sluneční paprsky. Kuželovitý tvar keřů je z tohoto důvodu ideální, protože slunci nebude nic bránit.

Nástroje, které musíte mít po ruce

Začátečníci by se měli spolehnout na lehké nůžky s nastavitelnou rukojetí. Pro zkušené zahradníky budou mnohem lepší tyčové nůžky, které jsou trochu těžší. Jestli jste tuto činnost již dělali v minulosti, klidně to s nimi můžete zkusit. Nezapomeňte hlavně na to, aby byl nástroj dokonale čistý a ostrý. Jestli to tak není, musíte to před začátkem práce napravit. V opačném případě riskujete vzhled i vitalitu svých keřů.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/cut-hedges-fall-40317.html
.

Doporučené články