Hubnutí podpoří správný jídelníček, dostatek spánku a pravidelný pohyb

Nadváha a obezita trápí poměrně velké procento Čechů. Je s nimi spojen rozvoj civilizačních nemocí, jako je diabetes mellitus, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo kardiovaskulární choroby. Je proto v zájmu každého si udržovat optimální hmotnost. To ale v mnoha případech znamená zhubnout. Jak na to, aniž byste museli výrazně měnit svůj jídelníček?

Zdravým jídelníčkem ke ztrátě hmotnosti?

Obvykle se pro hubnutí doporučuje vsadit na zdravý jídelníček, jenž obnáší vzdát se tučných a mastných jídel plných živočišných tuků a cukrů. Zařadit do stravy více zeleniny a ovoce, luštěnin, různých druhů ořechů, libového masa, bylinných čajů. Pro mnoho lidí může být obtížné tento jídelníček dodržovat, protože jim často chybí motivace a vůle.

Doporučený článek:  Po vydatném jídle je vhodné udělat pouze dvě věci. Jejich kombinace zajistí dobré trávení

Co také může vést ke snížení nadváhy

Pro hubnutí je kromě vhodně zvoleného jídla důležitý také spánek. Odborníci však zdůrazňují, že populaci obecně chybí potřebné množství hodin, které prospí. Lidé prostě spí málo a to může vést k tloustnutí. To je pro organismus málo, zejména tím trpí centrální nervová soustava, tedy mozek a nervy.

Zdroj obrázku: Freepik

Dopřejte si hodně spánku

Když chodíte pozdě spát, nutí vás to v případě hladu se dojíst různými průmyslově upravovanými potravinami, jako jsou sladké limonády, pokrmy z rychlého občerstvení nebo polotovary. Spát bychom měli minimálně sedm až osm hodin, aby byl spánek dostatečně vydatný a kvalitní. Děti by měly spát více, a to deset až třináct hodin, dospívajícím pak postačí asi osm hodin spánku.

Doporučený článek:  5 zdravých návyků, které udrží imunitu silnou. Správný jídelníček a pravidelnost jsou klíčem ke zdraví

Cesta ke zdravé hmotnosti vede chůzí

Přirozeným pohybem je chůze. Procvičí se jí všechny svalové partie. Pro hubnutí je pohyb důležitý. Nemusíte ale nutně chodit běhat, pokud vás to nebaví nebo vás z toho bolí kolena. Chůze vám také prospěje a s její pomocí zhubnete. Je třeba se jí ale věnovat pravidelně, a to nejlépe každý den. Vhodnější je rychlejší chůze, kterou lze postupně natrénovat, abyste se u ní nezadýchávali.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6362881/, https://www.cdc.gov/healthyweight/healthy_eating/index.html, https://scitechdaily.com/forget-8-hours-scientists-discover-ideal-amount-of-sleep-in-middle-and-old-age/, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/how-many-hours-of-sleep-are-enough/faq-20057898, https://www.nhs.uk/live-well/exercise/running-and-aerobic-exercises/walking-for-health/
.

Doporučené články