Houby zatíží trávení na dlouhé hodiny. Správná kombinace na talíři ale dokáže potížím předejít

Houbová omáčka, houbová polévka, guláš z mletého masa s houbami. Houby nádherně zvýrazňují chuť mnoha pokrmů. Ukazuje se, že některým spojením bychom se měli vyhnout, protože ztěžují trávení. Existují však i přísady, které nejen zvýší chuť hub, ale také budou díky nim lépe stravitelné.

Houby a jejich vliv na trávení

Houby jsou těžko stravitelné i přesto, že z 90 procent sestávají z vody. Jejich dlouhá retence v zažívacím traktu je zapříčiněna chitinem, polysacharidem strukturou připomínajícím celulózu, který naše tělo nestráví. Houby jsou také z velké části složeny z bílkovin a ty se v porovnání se sacharidy tráví déle. Houby jsou těžko stravitelné, ale můžeme přimět naše tělo, aby se s nimi vyrovnalo rychleji.

Doporučený článek:  Tipy pro využití vody z brambor: hodí se pro úklid i pokojové rostliny

Když už víme, že houby jsou těžko stravitelné, stojí za to vědět, že můžeme našemu tělu pomoci bylinkami, které usnadňují trávení. Vynikající volbou bude tymián, rozmarýn, majoránka a kmín. Těmito druhy koření nejen usnadníme trávení hub, ale dodáme jim i chuť a aroma.

Zdroj obrázku: Freepik

Lehčí trávení

Specialisté také poukazují na to, že k tomu, aby se houby trávily rychleji, stojí za to je před dalším zpracováním povařit. V závislosti na druhu by se houby měly vařit ve vroucí vodě od 10 do 35 minut. Menším druhům hub stačí pouhých 10 minut, ty větší potřebují trochu více času. Dávejte si pozor, abyste to s vařením nepřehnali, protože pak mohou houby ztratit chuť.

Doporučený článek:  Zbavit kapra kostí je možné jednoduchou metodou. Stačí ho potřít citronovou šťávou

Těžko stravitelné houby by se měly kombinovat s lehkými surovinami, aby nebránily již tak náročné práci těla. Proto je dobrým řešením například houbová omáčka s rýží nebo kroupami, pečené houby s dušenými bramborami a zeleninou. Měli byste se však vyhnout kombinování hub s masem a smetanou. Trávicí systém bude potřebovat spoustu času na zvládnutí takové kombinace.

Zdroj: https://www.mz-store.com/blog/how-to-eat-mushrooms-so-that-they-are-not-hard-to-digest/
.

Doporučené články