Houby shiitake patří mezi nejzdravější na světě. Působí proti cholesterolu, infekci i rakovině

Tyto houby patří mezi nejzdravější na světě. Považují se za elixír života díky obsaženým cenným látkám. V jejich složení najdeme mnoho důležitých vitamínů a minerálů včetně vitamínu D a mědi, jakož i dalších sloučenin, které mají na náš organismus přímo zázračné účinky.

Vlastnosti hub

Houby shiitake se považují za produkt velmi prospěšný pro zdraví srdce. Obsahují mimo jiné sloučeniny, které přispívají ke snižování hladiny cholesterolu, jsou jimi eritadenin, steroly a betaglukany. Tyto houby také napomáhají udržet krevní tlak v normě. Pravidelná konzumace hub shiitake posiluje imunitu. Jednou ze složek potřebných pro správné fungování imunitního systému je měď a houby shiitake jsou jejím dobrým zdrojem.

Doporučený článek:  Zázvor je ideálním doplňkem podzimního jídelníčku

Nelze nezmínit vitamín D (konkrétněji vitamín D2). Studie na myších ukázala, že potravinové doplňky obsahující extrakt z houby shiitake pomáhají zvrátit snížení imunity související s věkem. Dále bylo potvrzeno, že několik sloučenin přítomných v houbách shiitake má antibakteriální, antivirovou a protiplísňovou funkci. Jak naznačují odborníci, konzumace těchto hub také snižuje zánět v těle.

Zdroj obrázku: Freepik

Další zdravotní účinky

Výzkum naznačuje, že houby shiitake mají také protirakovinný účinek. Jeden prvek si zde zaslouží pozornost – lentinan. Studie mimo jiné prokázaly, že je účinný při léčbě nefunkční rakoviny žaludku a opakující se rakoviny prsu a také prodlužuje životy pacientů. Podává se spolu s chemoterapií, významně zlepšuje fungování imunitního systému a zvyšuje účinnost léčby. Houby shiitake jsou prospěšné při vegetariánské stravě. A to kvůli obsaženému zinku, ale také železu nebo vitamínu D. Vědci naznačují, že houby shiitake mohou také pomoci předcházet nárůstu hmotnosti.

Doporučený článek:  Populární keto dieta není pro každého. Ani její účinky nejsou až tak skvělé, jak je propagováno

Vláknina nacházející se v houbách shiitake může podporovat zdraví trávicího systému a střev. Zdůrazňuje se však, že k potvrzení většiny výhod spojených s konzumací těchto hub je stále zapotřebí další výzkum. Za zmínku stojí také několik vedlejších účinků. V některých případech se může vyskytnout vyrážka. Výtažek z houby shiitake může také způsobit zažívací problémy a zvýšenou citlivost na sluneční světlo.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-shiitake-mushrooms
.

Doporučené články