Každý zahradník se těší na to, až se bude moci pochlubit vlastní úrodou. Krásné, kulaté a červené plody, které potěší nejen oko, ale i zkušený jazýček. Ale tomuto bodu předcházejí jisté kroky a chyby, kterým se musíte vyhnout. Není to sice nic jednoduchého, ale vypěstovat sazenice zvládne opravdu každý.
Nejprve předsadba, pak sadba
Předsadba, nebo také předpěstování rajčat, začíná v únoru nebo v březnu, kdy si doma do truhlíků zasadíme semínka. Až je teplo a rajčata jsou dostatečně velká, stačí je přesadit a čekat na úrodu. Ano, takto to zní velmi jednoduše, že? Jenže v domácích podmínkách vám mohou uhynout všechny sazenice nebo také nemusí vzejít.
Snažte se udržovat stálou teplotu a pravidelnou zálivku. Musíte být trpěliví a vyčkat na dobu, kdy se rostlinky zpevní a budou dostatečně vyvinuté. Až tomu tak bude, můžete je přesazovat do hlubších nádob.
Přesazování rostlinek
Vyčkejte, až bude venku stálá teplota – minimálně 15 stupňů – a vysaďte je ven. Každou rostlinku zasaďte dostatečně hluboko a nezapomeňte k ní dát oporu. Zhruba během června je potřeba rostlinky přivázat. Dobré je i okopávání, zalévání a vyštipování přebytečných lístků.
Hnojení rajčat je potřeba provádět tekutými hnojivy. Skleníky větrejte a ujistěte se, že opylovači mají dostatek přístupu a pohybu. Chybu ani neuděláte, když s rostlinkami zatřesete. Tím dáte prostor samosprašnému oplození rostlin.
Rajčata v ohrožení!
Rostlinky i plody je potřeba hlídat, aby u nich zbytečně nedocházelo ke vzniku nemocí a aby nesloužily jako švédský stůl pro škůdce. Při zalévání buďte opatrní, snažte se vodu dostat pouze k rostlince, a ne přímo na ni.
Jako ochrana rostlin bezvadně poslouží různé postřiky (ať už chemického původu, nebo domácí výroby). Zrání pak trvá cca dva měsíce a pak už jen stačí plody natrhat a ochutnat.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/vegetables/tomatoes/grow-your-own