Do myčky patří pouze vybrané druhy nádobí. Řídit se lze obecným doporučením

Myčka je v dnešní době poměrně rozšířeným domácím spotřebičem a mnohým z nás ulehčuje práci. Ovšem ne všechno do ní skutečně patří.

Jak spolehlivě zjistit, co do myčky může a nemůže

Samozřejmě je ideální u každého kousku nádobí prozkoumat etiketu, kde podle značky poznáte, zda je nádobí pro myčku určené, nebo ne. Tohle ovšem není vždy možné. Nádobí může být starší, poděděné, etiketu nemělo nebo si to zkrátka nepamatujete.

Pomoci v rozhodování vám samozřejmě může i manuál od domácího spotřebiče. Ovšem i ten vás může odkázat právě na značky uvedené na nádobí.

Doporučený článek:  Čištění trouby usnadní jedlá soda nebo ocet

Na co si dát pozor

Samozřejmě existuje pár věcí, kterými se můžete při rozhodování, zda kousek umýt ručně, či ne, řídit. Například pokud je na něm přítomno zlaté nebo stříbrné lemování, měli byste o něj pečovat jemněji, jelikož by se mohlo lehce zničit. Stejně tak s ručně malovanými předměty. U těchto často není jisté, zda byly vypáleny, či ne, a proto může dojít ke smytí glazury.

Zdroj obrázku: Freepik

Ostré nože, vařečky či plastové krabičky jsou také diskutabilní. U nožů se často doporučuje dávat je ostřím nahoru, aby se netupily. Ovšem pokud máte nože, do kterých jste investovali větší částku, je určitě lepší umýt je ručně.

Doporučený článek:  Stévii lze pěstovat na zahradě i doma v květináči

U vařeček zase může vysokou teplotou dojít k poničení dřeva. Pokud ale vařečku po umytí včas vytáhnete a necháte na vzduchu vyschnout, ve většině případů by se jí nemělo nic stát.

Plastové krabičky se pak liší typ od typu. Některé plasty už jsou v dnešní době tvrzené a do vyšších teplot můžou. Ovšem u krabiček například od zmrzliny, které se často znovu používají, jde spíše o pokus omyl. Samozřejmě je třeba být na plasty celkově opatrný, jelikož se z nich mohou uvolňovat mikroplasty.

Doporučený článek:  Loupání papriky usnadní mikrovlnka nebo klasická trouba

Co do myčky určitě nedávat

Mytí v myčce se určitě vyhněte u typů dětských hraček, které k tomu nejsou určené. Lego nebo všemožné jiné hračky, u kterých vyloženě není dáno, že se v myčce mít mohou, mohou způsobit ucpání filtru, a tím pádem i spoustu drahých oprav.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/things-you-shouldnt-put-in-the-dishwasher-204276
.

Doporučené články