Stačí chvilinka nepozornosti a hrnec na sporáku přeteče. K převaření dojde snadno, navíc pěna i část objemu vytečou na plotýnku a okamžitě vznikne smradlavá a hlavně těžko odstranitelná připálenina. O to horší jsou případy, kdy se připálí mléko nebo zeleninová polévka, protože je zaděláno na práci s mytím sporáku a plotýnek, do kterých se obsah dostane během chvilky, a okamžitě se změní na škvarek. Jak těmto kuchařským excesům dopředu předcházet a ulehčit si práci?
Bublání a přetékání hrnců
Kdo nezažil situaci, kdy mléko, rýže, brambory nebo těstoviny dosáhly varu, bublaly a nashromážděná pěna spolu s vařící vodou vytekly horem na plotýnku. Nejčastěji k tomu dochází při chvilkové nepozornosti nebo ve chvíli, kdy je potřeba dojít pro další ingredience či koření. Namísto vaření pak přibyde ještě úkol umýt sporák. S jednoduchým trikem k tomu příště nedojde, stačí mít zásobu ledu.
Jednoduchý trik, jak eliminovat přetečení
Jak rychle zasáhnout, aby obsah z hrnce nevytekl na sklokeramickou desku nebo do plynového hořáku? Tyto situace se stávají běžně doma i v profesionálních kuchyních, proto je potřeba mít po ruce led, který situaci zachrání. Mít zásoby ledu v mrazničce se hodí nejen pro přípravu drinků nebo chlazení otoků při zranění, ale právě též při vaření. Stačí totiž vhodit pár kostek ledu do hrnce. Hotovo!
Vaření může pokračovat
Opravdu je tento trik snadný, pár kostek ledu se vhodí do bublajícího obsahu hrnce a už nedojde k přetečení. Tento fígl se používá i v restauracích, kde vaří mnoho jídel na několika plotýnkách, zároveň je všechny uhlídat je často nadlidský výkon. Další metodou, která byla oblíbená za našich babiček, kdy nebyl mrazák se zásobou kostek ledu vždy k dispozici, je pomazání okrajů hrnce olivovým olejem nebo vrstvičkou běžného másla, vařící tekutina tento lem nepřekročí a na plotnu nevyteče.
Zdroj: https://www.mirror.co.uk/news/weird-news/woman-praised-sharing-simple-cooking-25229080