Stačí špetka do zelí a s nadýmáním bude konec. Užijte si oblíbené pokrmy bez starostí

Pokrmy na bázi zelí jsou tradiční česká jídla. Bohužel je poměrně těžké je strávit a mohou také způsobovat nadýmání a nepříjemný pocit těžkosti v žaludku. Naštěstí existují jednoduché triky, které nám pomohou nadýmání zabránit. Stačí přidat jeden z několika tajných produktů přímo do zelí!

Nadýmání a jeho příčiny

Nadýmání je nepříjemný pocit plnosti v žaludku spojený s nadměrným množstvím plynů vytvořených během trávicího procesu a polykání vzduchu při jídle. Pacienti je nejčastěji popisují jako zvětšení obvodu břicha, nepohodlí, někdy doprovázené mírnou, specifickou bolestí. Nadýmání se často objevuje po vydatném svátečním hodování plném těžkých jídel. Chcete-li si od nadýmání ulevit, stojí za to udělat jemnou masáž břicha, omezit špatně stravitelné potraviny a dostatečně pít.

Doporučený článek:  Ze zbylých brambor ještě uvaříme chutný oběd nebo večeři
Zdroj obrázku: Freepik

Co přidat do zelí, aby bylo lépe stravitelné?

Abyste se vyhnuli nepříjemné plynatosti, stačí přidat do zelí:

  • kmín, který má zklidňující vlastnosti na trávicí soustavu a snižuje plynatost,
  • lžičku hřebíčku, který je vhodný proti plynatosti a zabraňuje pálení žáhy,
  • trochu anýzu, který urychluje vylučování plynů a má diastolický účinek.

Při přípravě slavnostních jídel stojí také za to omezit množství tuku, který rovněž přispívá k tvorbě plynatosti. Také je vhodné vzdát se přejídání a jednoduše jíst s mírou!

Doporučený článek:  Horké dny ještě nekončí. Správná hydratace je základ, voda však není jediná možnost

Když je břicho plné plynu

Pokud jste již zelí nebo jinou potravinu, která způsobuje plynatost a nadýmání, snědli, je vhodné se při pocitu plného břicha zaměřit na dostatek tekutin. Ideální jsou bylinné čaje z výše popsaných rostlin. Fenyklový čaj se podává při plynatosti malým dětem. Je absolutně neškodný a v trávicím traktu dokáže naprosté zázraky. Vhodné je také provádět masáže břicha. Pokud vás po požití některých tekutin nebo potravin pálí žáha, je osvědčeným receptem rozpustit lžičku jedlé sody ve vodě. Tuto vodu pak rychle najednou vypijte. V trávicím traktu se zanedlouho dá vše do pořádku.

 Zdroj: https://www.everydayhealth.com/excessive-gas/home-remedies-for-gas/
.

Doporučené články