Brambory patří mezi zdravé přílohy, dodají vitamíny a jsou nízkokalorické

Tuzemská kuchyně stojí a padá s bramborami. Češi v tom rozhodně nejsou sami, brambory doprovázejí také tradiční recepty polské, slovenské nebo německé kuchyně. Brambory patří mezi zdravou zeleninu, přesto se nedoporučuje je kombinovat s některými potravinami. Proč brambory zařazovat pravidelně do jídelníčku a na jaké kombinace si dát pozor, protože mohou uškodit?

Brambory jako základ

Této zeleniny se někdo dobrovolně zříká, protože má nálepku, že se po ní tloustne. Ruku na srdce, netloustne se po samotných bramborách, které mají samotné pouhých 85 kcal na 100 gramů. V kombinaci s vepřovým masem nebo omáčkami však kalorickou bombou jistě jsou. Brambory jsou ale jinak zdravou alternativou, navíc cenově dostupnou a plnou blahodárných látek. Jsou totiž zdrojem vitamínů, jako jsou C, A, skupiny B, D, E, K, i minerálů, zejména železa, hořčíku, manganu, jódu, draslíku, vápníku, síry nebo fluoru.

Doporučený článek:  Chia semínka lze zařadit do jídelníčku snadno. Tři lžičky denně posílí tělo proti všem neduhům
Zdroj obrázku: Freepik

Vařené nebo pečené ve slupce

A jaké brambory vybrat? Hlízy musí být pevné se žlutohnědou slupkou, nesmí být nazelenalé nebo s klíčky, nebo přímo s výhonky. Podle odborníků jsou nejzdravější vařené nebo pečené ve slupce, v tom případě je nutné slupku dokonale očistit pomocí kartáčku. Brambory jsou univerzálním jídlem, přesto se nedoporučují pacientům s inzulínovou rezistencí nebo cukrovkou, současně při alergii na rostlinné bílkoviny. Uškodit mohou rovněž v kombinaci s určitými potravinami.

Kdy mohou brambory uškodit?

Brambory patří oproti častému mínění k dietní zelenině, bohužel jsou často doplňkem tučných jídel. Obsahují ve velké míře škrob, který urychluje fermentaci v žaludku, protože reaguje s živočišnými bílkovinami, výsledkem jsou pak zažívací obtíže a přibírání na váze. S čím tedy brambory nekombinovat? Rozhodně s tučnými masy nebo s hutnými a smetanovými omáčkami. Současně se nehodí je podávat smažené ve formě hranolek, kroket nebo bramboráků.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-potatoes, https://www.medicalnewstoday.com/articles/280579, https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/its-ok-to-say-yes-to-potatoes, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4034336/
.

Doporučené články