Běžné nápoje po ránu jsou pro tělo katastrofa. Tělo po probuzení potěší jediná varianta

Kávička po ránu, nebo raději šálek čaje? Zatímco tělo si je žádá, ukazuje se, že tyto nápoje nejsou příliš vhodné na lačný žaludek. Ovlivňují totiž fungování trávení a mohou vést k pálení žáhy. Jaké další druhy tekutin nejsou příliš vhodné k ranní konzumaci a mohou namísto hydratace ublížit? Kromě kávy nebo čaje se jedná o šumivé nápoje, citrusovou šťávu, alkohol nebo chlazené pití.

Sycené limonády a šumivé nápoje

Napít se limonády hned po probuzení? Sycené nápoje nejsou vhodné pro uhašení ranní žízně, k tomu obsahují obrovské množství cukru, dalších přidaných látek a sloučenin, které neblaze působí na fungování jater a slinivky. Obsažené cukry a chemikálie k tomu narušují zubní sklovinu a přispívají k rozvoji zubního kazu. Oxid uhličitý současně zpomaluje práci žaludku a způsobuje plynatost.

Doporučený článek:  Ryby jsou zdravé, mezi všemi ale vyniká okouník. Nechte se unést jeho chutí

Šťáva z citrusů

Ranní zvyk popíjet sklenici čerstvě vymačkané citronové nebo jiné citrusové šťávy také nepřináší zdravotní výhody. Obsažené kyseliny dráždí stěny prázdného žaludku, mohou způsobit kyselý reflux nebo zažívací obtíže. Neředěné citrusové džusy nejsou vhodné pro pacienty s gastritidou. Milovníkům kyselých čerstvých šťáv se doporučuje zředit je vodou v poměru 1 : 2 nebo 1 : 3, aby byly opravdu přínosem pro zdraví.

Káva a kofeinové nápoje

Espresso na lačno a snídaně až v práci? Takové počínání rozhodně není zdraví prospěšné, protože se nadměrně zvyšuje hladina kortizolu po ránu. Tento hormon reguluje stres v těle, může přivodit zvýšení krevního tlaku nebo tepové frekvence, dokonce vést k ponuré, až depresivní náladě. Pití kofeinových nápojů na lačno kromě toho dráždí stěny žaludku a mohou způsobovat nevolnost.

Doporučený článek:  Pórek je zdrojem antioxidantů a vitamínů, výborně podpoří hubnutí
Zdroj obrázku: Freepik

Zelený nebo černý čaj

Obdobně jako se nedoporučuje káva, není na tom lépe ani čaj, protože působí močopudně a dehydratuje. Obsažený tein může způsobovat závratě a bolesti hlavy, k tomu silný čaj může poškodit žaludek a ovlivnit metabolické procesy v těle.

Alkoholické nápoje

Panák nebo sklenka po ránu? Alkohol se v prázdném žaludku rychleji vstřebává, zvyšuje se nepřirozeně krevní tlak. Kromě toho může dojít takovým počínáním k otravě nebo k poškození jater či jiných vnitřních orgánů.

Chlazené nebo ledové nápoje

Další ránou pro žaludek a vnitřní orgány mohou být chlazené nápoje. Mnohem vhodnější je začít den sklenicí vlažné vody, kterou lze ochutit pár kapkami citronu. Samozřejmostí je hodnotná snídaně s vyváženým obsahem všech potřebných látek zkonzumovaná během 30 minut po probuzení.

Zdroj: https://sg.theasianparent.com/drinks-avoid-morning
.

Doporučené články