Avokádo je zdravé, ale za obrovskou cenu. Jeho alternativy uleví peněžence i naší planetě

Avokádo je v posledních letech přímo hvězdou Instagramu. Lidé ho přidávají jako doplněk snídaně, polévek, salátů i hlavních chodů. Jde o úžasné ovoce plné vitamínů a minerálů, ale dnes se jeho popularita snižuje. Varují před ním aktivisté a ekologové z celého světa, protože jeho velká produkce a transport zhoršují životní prostředí.

Proč je avokádo špatné pro životní prostředí?

Avokádo je velmi zdravé, obsahuje zdravé tuky a cenné živiny. Bohužel jeho produkce je velkým problémem pro planetu. Pro konzumaci ho musíme dovézt z druhé strany světa. To má negativní vliv na životní prostředí. Dovozem na velké vzdálenosti dosahuje avokádo vysoké uhlíkové stopy, což je pro životní prostředí obrovský problém.

Doporučený článek:  Zelenina a ovoce nemusí zdraví vůbec prospět. Některé druhy jsou pesticidy přímo nasáklé

Avokádo má i další nevýhodu. Při jeho pěstování se spotřebuje obrovské množství vody a Mexiko, ze kterého většina ovoce pochází, se nyní potýká s narůstajícím problémem nelegální těžby dřeva pro produkci oblíbeného ovoce. Jestli stále poroste poptávka po avokádu, bude ohroženo přírodní prostředí Mexika nebo Peru, kde se avokádo hojně pěstuje.

Zdroj obrázku: Freepik

Čím avokádo ve stravě nahradit?

Avokádo je ovoce nejen velmi zdravé, ale také chutné. Z tohoto důvodu se ho mnoho lidí nechce vzdát. Jestli ale chcete pomoci životnímu prostředí, měli byste si častou nebo pravidelnou konzumaci avokáda rozmyslet. Zdroj omega-3 mastných kyselin můžete nahradit jinými produkty, které nebudou zatěžovat životní prostředí stejně jako toto ovoce.

Doporučený článek:  Vynikající salát s květákem a kuřecím masem pro celou rodinu

Zkusit můžete arašídové máslo, banány nebo chia semínka. Arašídové máslo obsahuje zdravé tuky a bílkoviny. Banány jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, včetně draslíku. Přidat je můžete do smoothie nebo z nich upéct zdravý chlebíček. Chia semínka mají podobné nutriční hodnoty jako avokádo a jsou úžasným zdrojem vlákniny. Začleňte do svého jídelníčku více těchto potravin a nemusíte si neustále kupovat avokádo, které je drahé a ještě zatěžuje životní prostředí.

Zdroj: https://www.greenmatters.com/p/avocado-environmental-impact
.

Doporučené články