Základem dobrých zavařenin je výběr správného ovoce

Zavařeniny, marmelády a džemy představují skvělý způsob, jak využít hojnost letního ovoce, které se nám nepodaří spotřebovat čerstvé. Jak ale vybrat správné ovoce a jaké druhy jsou nejvhodnější pro tyto účely? Dnes se zaměříme na kritéria výběru a tipy pro vytváření skvělých zavařenin, které vám umožní si po celý rok vychutnávat jejich lahodnou chuť.

Zavařování jako skvělý způsob zpracování letního ovoce a zeleniny

Zavařování (pasterizace) ovoce nebo zeleniny patří mezi oblíbené metody, jak využít bohatou úrodu, kterou jsme si sami vypěstovali. Existuje několik možností, jak zachovat chuť a vitamíny letního ovoce i na zimu – můžete je zmrazit pro pozdější použití ve sladkých dezertech nebo zmrzlině nebo se rozhodnout pro sušení. Nicméně zavařování zůstává jednou z nejoblíbenějších metod, které umožní uchovat ovoce a zeleninu dlouhodobě.

Doporučený článek:  Známá herečka prozradila trik, díky kterému je máslo měkké během pár vteřin
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí výroba zavařenin – levnější a zdravější volba

Kromě toho, že domácí výroba zavařenin je cenově výhodnější než kupované produkty, máte také plnou kontrolu nad množstvím přidaného cukru. Domácí džemy se mohou stát výživnou bombou plnou vitamínů v zimních měsících a zároveň vám umožní využít ovoce, které byste jinak museli vyhodit. Při výběru ovoce pro zavaření vždy dbáme na to, aby bylo bez plísně, hniloby a pecek, abychom zajistili kvalitu výsledného produktu.

Výběr správného ovoce pro vynikající zavařeniny a džemy

Při přípravě zavařenin a džemů se mnoho lidí rozhoduje pro ovoce s vysokým obsahem pektinu a kyselin, což umožňuje vyhnout se použití želírovacích cukrů. Mezi takové ovoce patří jablka, rybíz a angrešt. Nicméně můžete použít i jahody, třešně, maliny nebo hrušky, přičemž budete muset přidat další látky, jako je citronová šťáva, které zlepší konzistenci výsledného produktu. Pokud preferujete zavařeniny s menší hustotou, doporučuje se použít maďarské švestky nebo meruňky. Pro přípravu šťáv a sirupů můžete využít třešně, maliny, jahody, rybíz nebo jablka. Pasterizované ovoce a zelenina mohou být skladovány až po dobu jednoho roku na suchém, tmavém a chladném místě. Nezapomeňte označit sklenice názvem a datem výroby, abyste věděli, které spotřebovat jako první, a měli tak vždy po ruce lahodné zavařeniny.

Zdroj: https://www.seriouseats.com/jam-making-101-how-to-select-fruit
.

Doporučené články