Žádný plevel, ale jedna z nejcennějších bylin. Připravte si z kopřivy detoxikační koktejl

Pro někoho úporné býlí, pro jiného přírodní prostředek pro zdraví. Kopřiva patří mezi byliny s širokým spektrem účinků, je dostupná úplně všem, protože roste na okrajích lesa či luk, ale též na rumištích. Mnozí zahradníci ji považují za zákeřný plevel, kterého je těžké se zbavit. Ale proč jej odstraňovat ze zahrádky, když může být lékem na různé neduhy? Kopřiva je dostupnou přísadou do zeleninových a ovocných smoothie. S čím vším si poradí?

Nenáviděná, ale zdravá

Potíže s anémií? S cukrovkou? Nebo pár kily navíc? Kopřiva je odpovědí nejen na tyto problémy, je totiž zdrojem celé řady cenných látek pro zdraví. Je zdrojem vitamínů C, B2 a K, nadto minerálů, jako jsou draslík a železo. To je důvod, proč se na jaře přidává do prvních zeleninových salátů a na Velikonoce do nádivek a polévek. Kopřiva se může též sušit, poté se z ní připravuje nálev, který se doporučuje při dietě, pro detoxikaci organismu a při akné se jím mohou potírat postižená místa.

Doporučený článek:  Obávaný plevel jde skvěle využít pro zdraví i krásu. Kopřivová tinktura vám nesmí chybět
Zdroj obrázku: Freepik

Pro zlepšení trávení a proti anémii

Potíže s trávením a časté zácpy nebo průjmy? Pravidelné pití smoothie s kopřivou reguluje trávení a odstraňuje usazeniny a toxiny ze střev, rovněž zlepšuje fungování žaludku, žlučníku a jater, protože bylina obsahuje účinné flavonoidy. Kopřiva pomůže při vytrvalých zácpách, ale též při průjmech, k tomu napomáhá látkové výměně. Obsažené železo ocení pacienti s chudokrevností, přičemž vstřebávání tohoto důležitého prvku napomůže i céčko, které se v kopřivě nachází v hojné míře.

Smoothie pro zlepšení chodu ledvin a proti cukrovce

Pití kopřivového nápoje působí močopudně a zbavuje ledviny toxinů, pomůže i při ledvinových kamenech. Smoothie si mohou připravit též diabetici, protože účinné látky pomáhají snížit glukózu v krvi a zlepšují trávení tuků, což potěší všechny na dietě. Z čeho si smoothie připravit? Budete potřebovat:

  • 4 hrsti čerstvých listů kopřivy,
  • 2 kiwi,
  • 2 menší banány,
  • citronovou šťávu dle chuti,
  • 2 sklenice vody.
Doporučený článek:  Úsporné recepty, na kterých si pochutná celá rodina

Všechny přísady se smíchají v mixéru a získá se hustý nápoj, který se pije nalačno. Zbylý nápoj se musí uložit do chladničky a před konzumací promísit lžičkou.

Zdroj: https://www.superfruit.com/int/recipes-1/smoothies/nettle-smoothie
.

Doporučené články