Z organických zbytků vznikne cenné hnojivo. Kompostér se vejde i do malého bytu

V kuchyni se při přípravě jídla vyrobí poměrně hodně odpadu. Ten biologický je škoda vyhazovat do odpadního koše, protože může posloužit pro výrobu organického hnojiva. Práce to není nijak složitá. Výsledkem bude kompost, který pak můžete použít pro hnojení pokojových rostlin i plodin na záhonech.

Proč si domů pořídit kompostér

Ekologické chování a udržitelnost se v poslední době dostávají do hledáčku zájmu. Lidé se snaží využívat druhotné suroviny k opětovnému zpracování. Platí to také pro tvorbu hnojiv, kde se dává přednost těm organickým. Je to nejenom chlévská mrva, ale také kompost. Ten vzniká rozložením rostlinných zbytků, které získáme ze zahrady nebo kuchyně. Kompostér je dokonce možné si pořídit do malého panelákového bytu. K dostání jsou kompostéry kompaktního vzhledu se zajímavým designem, takže doma ani nijak nepřekáží.

Doporučený článek:  Plýtvání jídlem je úplně zbytečné. Správné uskladnění udrží potraviny dlouho čerstvé
Zdroj obrázku: Freepik

Co všechno patří do kompostéru

Jak jsme již řekli, do kompostéru se dávají rostlinné zbytky. Ze zahrady připadá v úvahu vytrhaný plevel, listí, mech apod. V domácnosti to mohou být slupky od brambor, ze zeleniny, od ovoce. Rozhodně tam nepatří nic živočišného původu, jako je například maso, tuky nebo mléčné výrobky. Nevadí ale přidat do kompostu například sedlinu od kávy nebo použité sáčky s porcovaným černým i zeleným čajem.

Jak se kompost tvoří

V kompostéru se díky dostatečné vlhkosti a vhodné teplotě organické složky rozkládají pomocí živých organismů, kterými jsou zejména houby, řasy, kvasinky, roztoče, bakterie, červi. Mění se jeho struktura a také vlastnosti. Z organické hmoty se postupně tvoří kyprá zemina, která dále poslouží jako výborné hnojivo pro rostliny, keře i stromy.

Doporučený článek:  Komárů na zahradě se můžeme zbavit speciálním sprejem nebo česnekem a cibulí

Lze ho použít také pro hnojení pokojových rostlin nebo rostlin, které se pěstují na balkonech, lodžiích či terasách. Člověk tak vlastním přičiněním získá výživné hnojivo, které ho stojí zlomek ceny toho, co se prodává v obchodech.

Zdroj: https://www.goingzerowaste.com/blog/how-to-compost-in-an-apartment/
.

Doporučené články