Vodní kámen ve varné konvici pomůže vyčistit ocet nebo kyselina citronová

Pokud v domácnosti používáte rychlovarnou konvici, jistě zaregistrujete, že za určitý čas se v ní usadí nažloutlý povlak. Jedná se o vodní kámen, který se tvoří z vody. Dá se mu předcházet, a jakmile se objeví, jednoduchým způsobem se ho také můžeme zbavit. Jak na to?

Co je to vodní kámen

Nejprve si vysvětlíme, co to vodní kámen vlastně je. Je to pevný povlak tvořený uhličitanem vápenatým. Vliv na jeho tvorbu má změna teploty vody při jejím zahřívání a změna rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého. Ty se potom z vody vyloučí.

Doporučený článek:  V hlavní roli brambory: nachystejte populární i méně tradiční pokrmy

Vodní kámen se tvoří více z vody tvrdé, jež obsahuje větší množství oxidu vápenatého a oxidu hořečnatého, chloridů, síranů, dusičnanů a křemičitanů. Vysrážením hydrogenuhličitanu vápenatého vzniká uhličitan vápenatý – vodní kámen.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhody vodního kamene

Vodní kámen se zpravidla usazuje na stěnách a na dně konvice. Při vaření se odlupuje do vody, čímž ji znehodnocuje. Kromě toho se ve vodním kameni rády zdržují bakterie, které produkují látky, jež se dostávají do vařené vody. Je proto v zájmu každého se vodního kamene pravidelně zbavovat.

Doporučený článek:  Moly z kuchyně vypudí výrazné vůně, důležitá je správná prevence

Jak na vodní kámen

Odstranit vodní kámen z konvice lze mechanicky jeho prostým oškrábáním – například pomocí drátěnky. Ta ale může poškodit konvici. Lepší je proto tvorbě vodního kamene předcházet. Je toho možné docílit i tím, že nebudete nechávat v rychlovarné konvici vodu stát. Po uvaření zbytek vždy vylijte.

K odstranění vodního kamene vám pomůže ocet, kyselina citronová nebo citronová šťáva. Kyselé prostředí vodní kámen rozpouští. Do konvice nalijete asi jeden hrnek octa a půl hrnku vody. Uvedete do varu, necháte minutu povařit a vodu s octem vylijete. Pak je zapotřebí konvici dobře propláchnout studenou vodou, abyste se zbavili octového aroma. Podobně lze použít kyselinu citronovou, případně šťávu z citronu.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a40707243/how-to-clean-electric-kettle/
.

Doporučené články