Voda po vaření brambor je plná živin důležitých pro rostliny

Když se vaří brambory, voda z nich zpravidla končí vylitá do dřezu. Málokoho by napadlo, že by mohla být ještě nějak užitečná. Ti, co se zajímají o zero waste životní styl, ale vědí, že vodu z brambor by měli schovávat a použít jako účinné domácí hnojivo. Co všechno obsahuje?

Jaké živiny obsahuje bramborová voda

Brambory patří mezi nejvýznamnější zemědělské plodiny. Na pěstování jsou poměrně nenáročné a přitom mívají vysoké hektarové výnosy. V minulosti zachránily mnoha lidem život, když v Evropě panovaly hladomory. Výhodou brambor je, že se jedná v podstatě o dietní potravinu, kterou si může dopřát každý, kdo se snaží hubnout. Samozřejmě to platí pro případ, že dodrží jejich optimální množství.

Doporučený článek:  Připálené nádobí lze vyčistit snadno. Jedlá soda, ocet i kečup jsou rychlá a efektivní pomoc

Hlízy brambor jsou bohaté na škrob a vlákninu, chudé jsou na tuky. Obsahují vitamíny C, B1, B2, B3 a K. Z minerálních látek v nich lze najít hořčík, železo, zinek, měď, fosfor, jód, vápník a draslík. Jsou to živiny, které rostlinám velmi prospívají a mají přímý vliv na jejich růst.

Zdroj obrázku: Freepik

Bramborová voda plná živin

Když se brambory vaří ve vodě, je pochopitelné, že se živiny v nich obsažené do vody vyloučí. Je tedy škoda ji vylévat, protože může dobře posloužit jako účinné hnojivo. Předpokládá to však, že voda nebude osolená. Proto jakmile ji budete chtít použít pro obohacení rostlin živinami, tak ji nesolte.

Doporučený článek:  Vanilkové aroma odpudí z domácnosti mouchy, komáry nebo pavouky

Pro jaké rostliny je voda z brambor vhodná

Jak uvařené brambory budete slévat, vodu z nich dejte do misky a nechte ji vychladnout. Voda posílí pokojové i zahradní rostliny, takže budou bujněji růst a lépe nasazovat květy. Pomáhá jim také v boji proti nemocem a škůdcům, zejména proti mšicím.

Bramborovou vodu je nutné na hnojení používat vždy čerstvou, nesolenou a vychladnutou. Dokonce pomůže i lidem proti kocovině nebo tehdy, když trpí zácpou. Takže voda z brambor bude užitečná nejen pro rostliny, ale také pro lidi.

Zdroj: https://www.evergreenseeds.com/potato-water-for-plants/
.

Doporučené články