Tahle využití čaje znají jen skuteční znalci. Dobře vědí, o jaký poklad se jedná

Většina z nás si udělá čaj a potom bez přemýšlení vyhodí sedlinu, která po vypití čaje zůstala na dně hrnku. Ukázalo se, že čajová sedlina je velmi efektivním prostředkem při domácích pracích. Neuhodnete, k čemu můžete v domácnosti využít obyčejnou čajovou sedlinu. Poradíme vám, jak můžete efektivně využít tento jedinečný produkt.

Čajová sedlina je úžasné hnojivo i kosmetika

Čajová sedlina (stejně jako kávová sedlina) patří mezi skvělá přírodní hnojiva. Rostliny, které jsou náchylné k chorobám, tuto látku obzvlášť ocení. Získají z ní totiž mnoho živin a pomůže s optimální vlhkostí půdy. Čajová sedlina obsahuje organické kyseliny, taniny, éterické oleje, dusík, draslík, fosfor, vápník nebo železo. To vše je pro rostliny velmi důležité. Používat byste měli ale jen černý nebo zelený čaj. Ovocný čaj vynechte.

Doporučený článek:  Praskliny na rajčatech svědčí o nedostatečné péči. Tato zelenina se nespokojí jen tak s něčím

Čajovou sedlinu můžete velmi dobře použít také do domácí kosmetiky. Pleťová maska ze zeleného čaje zajistí, že bude pokožka hydratovaná a velmi mladistvá. Potřebujete jen uvařit jednu lžíci čaje v půl sklenici vody. Nechte tekutinu vychladnout a sceďte. Nakonec přidejte půl zralého banánu a lžíci přírodního jogurtu. Naneste na pleť a nechte 20 minut působit. Potom opláchněte.

Zdroj obrázku: Freepik

Využijte čajovou sedlinu jako čisticí prostředek v domácnosti

Čajová sedlina překvapivě dobře funguje k čištění zašlých příborů nebo rezavých předmětů. Použít ji ale můžete také na vodní kámen na toaletě. Stačí, když hodíte hrst čajových lístků do záchodu, necháte asi hodinu působit a potom mísu opláchnete a spláchnete. Toto ale nejsou jediné možnosti, kdy můžete čajovou sedlinu použít ve své domácnosti.

Doporučený článek:  Květáku se mnozí zbytečně vyhýbají. Zkušení kuchaři znají trik, který ho během vaření zbaví zápachu

Co ještě udělat s čajovou sedlinou?

Z čajové sedliny můžete vyrobit sáčky, které budou absorbovat vlhkost a nepříjemné pachy. Skvěle se hodí do odpadkového koše, lednice nebo do skříně. Velmi účinné budou také v botníku, kde se zajisté potýkáte s mnoha nepříjemnými pachy. Kromě toho ale můžete sedlinu umístit do speciálního sáčku a používat ji při vaření bílé nebo basmati rýže. Získáte jedinečné aroma i chuť. Jakmile se voda dostane k bodu varu, sáček z vody vyndejte.

Zdroj: https://mansatea.com/blogs/learn/used-tea-leaves
.

Doporučené články