Šálek kávy příjemně povzbudí a zlepší náladu. Každodenní pití ale přináší překvapivé negativum

Kávu konzumuje značné procento světové populace. Málokdo ovšem ví, že láska k tomuto nápoji může mít negativní dopad na naše zdraví i tělesnou kondici. Navzdory mnoha zdravotním přínosům vědci z Cornellovy univerzity už léta varují před nečekanými vedlejšími účinky pití kávy, mezi kterými může být i přibývání na váze.

Má spoustu zdraví prospěšných účinků

Miliony lidí na celém světě začínají svůj den kávou. Většina z nich pravděpodobně netuší, že tento rituál může přispět k nekontrolovatelnému přibírání. Káva krátkodobě stimuluje mysl, což způsobí, že mozek začne produkovat více dopaminu a adrenalinu. Pravidelná konzumace snižuje rozvoj degenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, demence nebo Parkinsonova choroba. Kromě toho může pomoci v léčbě deprese, pomáhá játrům bojovat s nemocemi a odbourává z nich alkohol.

Doporučený článek:  Svařené víno zahřeje na těle i na duši. Jeho účinky ale sahají ještě mnohem dál

Jenže všechno má své výhody i nevýhody a káva není výjimkou. Jedním z častých nežádoucích účinků pití kávy jsou časté návštěvy toalety. Vědci, kteří se touto záležitostí zabývali, si všimli, že pití kávy má za následek okamžitý pohyb střev. Stimuluje motorickou aktivitu tlustého střeva a navíc kofein působí močopudně.

Zdroj obrázku: Freepik

Dáváte si ke kávě zákusek?

Někteří z nás milují kávu pro její povzbuzující vlastnosti, jiní pro její aroma a další lidé pro její jedinečnou chuť. Ke kávě si také často objednáváme oblíbený dort nebo jiný zákusek. To vše proto, že kofein dočasně narušuje chuťové buňky a snižuje jejich schopnost rozpoznat sladkou chuť. V důsledku toho se konzumované potraviny zdají být méně sladké a zároveň více žádoucí.

Doporučený článek:  Nejoblíbenější způsob balení potravin je skrytá hrozba. Způsobit může problémy s kostmi i Alzheimerovu chorobu

Tyto informace potvrdili vědci z Cornellovy univerzity, kteří provedli studii na 107 dobrovolnících rozdělených do dvou skupin. První z nich pili kávu s obsahem 200 mg kofeinu, druzí dostali kávu bez kofeinu. Každá skupina měla svůj nápoj osladit a následně posoudit stupeň sladkosti. Skupina, která pila kávu s kofeinem, popsala kávu jako výrazně méně sladkou než druhá skupina.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/coffee-and-weight-gain
.

Doporučené články