S popraskanými koutky úst je každé jídlo utrpení. Domácí léčba přinese rychlou úlevu

Malé, nenápadné, ale člověka dokážou dost potrápit. Řeč je o takzvaných koutcích. Jedná se o praskliny v rozích úst, které jsou nepříjemné při běžných činnostech, jako je například jídlo nebo mluvení. Nepředstavují ale závažný problém a lze se s nimi vypořádat jednoduše i doma.

Zná je téměř každý

Charakteristické trhliny v rozích úst bývají bolestivé, někdy jasně červené a svědčí o zánětu. Jedení je s nimi obtížné a velmi nepříjemné. Existují různé důvody, proč nám začnou koutky úst praskat. Nejběžnější příčinou je nedostatek riboflavinu, tedy vitamínu B2, ale také je to běžný problém u lidí se zubními protézami.

Ty mohou mechanicky poškodit ústa při jejich nošení. Praskání koutků úst je trvalá nemoc diabetiků. Přetrvávající rány mohou být výsledkem bakteriálních nebo plísňových superinfekcí, které brání hojení. Je třeba zdůraznit, že praskliny v rozích úst nemají nic společného s oparem. Herpes je způsoben virem a liší se tvořením strupů, a ne prasklin.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomoc při prasklinách

V první řadě se doporučuje zvýšit přísun vitamínu B2 ve stravě. Obohaťte své menu o vejce, obilné výrobky, mléko nebo kvasnice. Za zmínku stojí i použití suplementace vitamínu B2, pokud možno v kombinaci s jinými vitamíny B. Je dobré na rány aplikovat krémy, masti nebo balzámy přímo na rty, aby se urychlila regenerace ran.

Doporučený článek:  Jak na vrásky? Pomohou rostlinné oleje i heřmánek!

Můžete své kroky nasměrovat do lékárny a vybrat si z krémů s obsahem alantoinu, který urychluje hojení a regeneraci ran, nebo přípravky se zinkem. Popraskané koutky vždy chraňte vhodným přípravkem z výše uvedené skupiny. I po vyléčení aplikujte na místo balzámy nebo ochranné krémy. Při těžkém průběhu sáhněte po přípravcích obsahujících fungicidy.

Zdroj: https://www.byrdie.com/cracked-lip-corners-5089004
.

Doporučené články