Moly vyžene z kuchyně důkladný úklid a vůně bobkového listu

Třepotající se všudypřítomní motýlci jsou pohromou každé domácnosti. Je to proto, že způsobují škody na potravinách, jako je rýže, mouka nebo těstoviny. Stačí malá dírka v obalu nebo rozsypané zbytky jídla v komoře a hmyz se tu zabydlí nadobro. Jestliže si jich všimnete, okamžitě jednejte. Jinak hrozí v brzké době jejich přemnožení a zbavit se jich potom není vůbec snadné.

Jak poznat, že máte moly v domácnosti?

Přítomnost molů ve spíži nebo v komoře poznáte poměrně snadno. Nechávají po sobě tenké a lepkavé pavučinky, které mohou být ve skříňce nebo na obalu produktu, který si oblíbili. Potravinoví moli mají hnědošedé zbarvení a jsou velcí asi jeden centimetr, bavíme-li se o dospělých jedincích. Vzhledem připomínají moly žijící v oblečení. Ale tito to jsou navíc zbarveni drobnými skvrnami. Samice je schopna naklást až 200 vajíček, ze kterých se za nedlouhou dobu vylíhnou larvy.

Doporučený článek:  Naučte se připravit ten nejlepší domácí džem. Díky několika tipům si pochutná celá rodina

Ze všeho nejdůležitější je prevence. Pravidelně z kuchyňských skříněk vyjímejte všechny výrobky a prostor vymyjte vlhkým hadříkem namočeným v roztoku vody a octa. Tak zajistíte dezinfekci veškerého prostoru a zkontrolujete všechny potraviny. Pokud už se vám ve spíži moli zabydleli, je namístě vyhubit je okamžitě. Vyjměte všechny výrobky, kde najdete larvy a dospělé jedince. Kontaminované potraviny vyhoďte. Potom důkladně vymyjte všechny nádoby i vnitřek kuchyňských dvířek, kde jste moly objevili. Zabráníte tak jejich návratu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké prostředky použít proti molům?

Prvního pomocníka v boji proti molům máte jistě doma. Jedná se o jablečný ocet, který má na tento hmyz skvělý účinek. Působí jako past pro hmyz, který bude imobilizován a utopí se. Nalijte do misky trochu jablečného octa a umístěte ji do skříněk i na kuchyňskou linku. Čím více misek s roztokem nastražíte, tím bude větší šance na úplné vyhubení molů ve vaší kuchyni.

Doporučený článek:  Dýně je jako stvořená pro kulinářské umění. Každý druh nabízí jiné možnosti zpracování

Potravinoví moli nemají rádi bobkový list. Pouhým jediným listem umístěným v nádobách s potravinami ochráníte celou svou domácnost. Pak už stačí bobkový list položit na každou poličku, na které máte zásoby potravin.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-get-rid-of-pantry-moths-1389063
.

Doporučené články