Mnozí do sebe ládují doplňky stravy a čekají na zázrak. Vitamin D ale tak jednoduchý není

Vitamin D je pro naše tělo velmi důležitý, bohužel ale na jeho doplňování velmi snadno zapomínáme. Potřebujeme ho především v zimě, kdy je nedostatek slunečních paprsků, díky kterým proniká vitamin D do kůže. Dejte si pak pozor, jaké doplňky používáte – potraviny budou nejvhodnější. Jestli netušíte, jak na tom jste s vitaminem D, můžete si nechat udělat krevní testy, které napoví, jak vysoká je jeho hladina.

Dejte si pozor, jestli se vitamin D vstřebává

Jestliže chcete do těla dostat vitamin D, měli byste myslet na to, že je to velký kamarád s hořčíkem. Bez dostatečného množství hořčíku se vitamin D nedostane do těla v takové míře, jaká by byla potřeba. Lidé berou často doplňky, aby vitamin D doplnili. Právě to je ale kámen úrazu, protože se nedokáže vstřebat. Doplňky jsou tak neúčinné, lidé je berou zbytečně a zatěžují svůj organismus.

Doporučený článek:  Hrnek kakaa dokáže s tělem pořádně zamávat. To instantní do zdravého jídelníčku rozhodně nepatří

Lidé s nízkou hladinou hořčíku, kteří navíc berou vitamin D, se vystavují nebezpečí. Klesnout může hladina vápníku a fosforu. Následují problémy s ledvinami a také hrozí srdeční onemocnění. Vitamin D a jeho produkce v těle závisí na tom, kolik je nám let. Zejména po 65. roce života se vytrácí produkce vitaminu D, a je proto vhodné do jídelníčku zařadit potraviny, které ho obsahují v přirozené formě.

Zdroj obrázku: Freepik

Dávejte si zdravé tuky

Vitamin D a jeho nedostatek souvisí také s tím, že jsou lidé obézní. Takoví lidé potřebují mnohem větší množství vitaminu D než lidé s normální váhou. Vitamin D se ukládá do tukových buněk, tím pádem se nevstřebá do těla a je k ničemu. Vstřebávání vitaminu D mohou bránit také různé nemoci. Zdravý životní styl bude pro každého nejlepším způsobem, jak do sebe dostat nejen vitamin D, ale také další složky.

Doporučený článek:  Lepší než antidepresiva. Nakládané okurky prokazatelně zlepšují náladu, a to není vše

Správné jídlo a potraviny jsou alfou a omegou zdravého života. Dejte si hlavně zdravé tuky, které najdete v rybách, olivovém oleji nebo avokádu. Docílíte tím toho, že se vitamin D bude lépe vstřebávat.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-increase-vitamin-d
.

Doporučené články