Kód na vejcích prozradí způsob chovu slepic i zemi původu

Vejce patří mezi velmi důležité potraviny. Jsou součástí řady slaných i sladkých jídel. Lze z nich připravit snídani i jednoduchou večeři. Vejce mají rádi děti i dospělí. Při jejich nákupu není na škodu znát, co znamenají čísla a písmena, kterými jsou prodávaná vejce označována.

Jakost a velikost vajec

V supermarketech a hypermarketech se obvykle setkáme s vejci označovanými písmenem A. Znamená to, že se jedná o čerstvá vejce určená k běžné spotřebě. Skupina B se využívá v průmyslovém zpracování a do obchodní sítě se taková vejce normálně nedostanou, protože to není povolené.

Doporučený článek:  Tato jídla ke snídani zatíží trávení a nedodají potřebnou energii

Určitě jste si všimli, že vejce mohou být různé velikosti. Ta se označuje písmeny od XL po S, přičemž XL jsou vejce největší s hmotností 73 g a velikost S nejmenší s hmotností pod 53 g.

Zdroj obrázku: Freepik

Značení metody chovu slepic

Na vejcích jsou dokonce informace o tom, z jakého chovu pocházejí:

  • 3 – vejce od slepic v kovových klecích,
  • 2 – vejce od slepic na podestýlce v halách,
  • 1 – vejce od slepic z volného výběhu,
  • 0 – vejce z ekologického chovu, takzvaná bio vejce.
Doporučený článek:  Umělá sladidla mají nahradit nezdravý cukr, ve skutečnosti mohou škodit ještě víc

Z označení vajec lze vyčíst také zemi, ze které pocházejí. CZ znamená Českou republiku, SK Slovensko, PL Polsko, DE Německo, ES Španělsko. To jsou nejčastější státy, z nichž se vejce v českých obchodech prodávají.

Kterým vejcím dát přednost

Z ekologického hlediska by spotřebitel měl vybírat vejce z ekologického chovu a od slepic, které mají možnost volného výběhu. Další možností jsou ta od slepic z halové podestýlky. Je to stále lepší než vejce od chudin slepic zavřených v kovových klecích. V moderní společnosti by takový chov měl být omezen.

Doporučený článek:  Brambory provází dlouhá historie, dnes jsou populární po celém světě

Docílí se toho zejména tím, že lidé dají přednost vejcím od „šťastnějších“ slepic. Máte-li ovšem možnost si kupovat vejce z domácího chovu, určitě to stojí za to. Získáte velmi kvalitní vejce od slepic, které se mohou pohybovat volně venku.

Zdroj: https://www.foodsafetyguru.co.uk/whats-written-on-your-egg/
.

Doporučené články