Ovoce do vyváženého jídelníčku patří. Pro psa ale může znamenat smrtelnou hrozbu

Ovoce je cenným zdrojem vitamínů a minerálů. Bohužel některé je pro naše domácí mazlíčky, zejména psy, vysoce toxické a jeho konzumace může vést k otravě a smrti. Organismus domácích mazlíčků je odlišný od člověka a otrava může vážně ohrozit jejich život. Pokud zpozorujete příznaky, okamžitě byste měli zamířit k veterináři.

Jak otravu u psa poznat?

Mezi nejčastější příznaky těžké otravy jídlem u psa patří nechuť k jídlu, větší žízeň, zvýšená tělesná teplota, zvracení, průjem, slinění, dušnost, zvýšená srdeční frekvence, záchvaty, problémy s pohyblivostí, letargie nebo naopak hyperaktivita, krev v moči či stolici a ztráta vědomí. Přitom si ani nemusíte všimnout, že doma nebo na procházce pes snědl něco škodlivého.

Doporučený článek:  Domácí vs. kupované listové těsto: Porovnání kvality, chuti a praktičnosti

Potravin, které pes nesmí jíst, je samozřejmě mnohem víc a rozhodně se nejedná jen o ovoce. Psovi raději nikdy nedávejte čokoládu, která obsahuje pro ně škodlivý theobromin, ale ani kakao, mléko, xylitol, kofein nebo alkohol. Škodí mu také česnek, cibule, pažitka a různé druhy koření. Pozor na ořechy a peckoviny, pes by se mohl udusit. Nesvědčí mu ani kočičí žrádlo, které má jiné nutriční hodnoty, než jaké psi potřebují.

Zdroj obrázku: Freepik

Tomuto ovoci se vyhněte

Těchto 10 druhů ovoce psovi nikdy nedávejte, jsou pro něj velmi nebezpečné. Na prvním místě jsou hrozny, po jejichž požití se objevuje zvracení a intenzivní průjem. Otrava může být smrtelná. Samozřejmě škodí i rozinky, po jejichž konzumaci se dostaví slabost, zvracení a průjem. Citron poškozuje psí játra a může způsobit dehydrataci.

Doporučený článek:  Elixír mládí a zdraví si může dopřát každý. Málokdo tuší, jaký je granátové jablko zázrak

Mandarinky dráždí žaludek, dýchací cesty i oči psa. Po požití pes zvrací a má krvavý průjem. Škodí i pomeranče, které narušují močový systém. Slupka a pecka z avokáda obsahuje pro psy smrtící sloučeninu persin. Višně a třešně mohou psa udusit, ale také způsobit střevní potíže, dušnost a závratě. Khaki přetěžuje zvířecí trávicí systém a rebarbora negativně ovlivňuje činnost ledvin a způsobuje selhání orgánů.

Zdroj: https://trupanion.com/pet-care/fruits-and-veggies-for-pets
.

Doporučené články