Bobkový list nechybí v žádné kuchyni. Málokdo však zná jeho jedinečné léčivé účinky

Patří do trojice oblíbeného „divokého koření“, bobkový list je stálicí tuzemské kuchyně, přidává se do vývarů, omáček i k pečeni. Listy vavřínu vznešeného však nacházejí uplatnění také v lidovém léčitelství a umí si poradit s mnoha zdravotními neduhy. Jsou lékem pro bolavé svaly a klouby nebo při poruchách trávení, naše babičky jej kromě toho užívaly při chřipce i nachlazení. Užívá se odvar i tinktura, kterou si lze snadno vyrobit doma!

Vždy po ruce při potížích

Naši předci dobře věděli, proč mít zásobu bobkového listu pro případ nejrůznějších zdravotních obtížích. Dnes je doménou milovníků přírodní medicíny. Není divu, má zázračné účinky při trávicích obtížích, umí regulovat střevní pochody a zmírňovat bolesti břicha. Dokáže zatočit s rýmou, používá se při nachlazení nebo chřipce. Odvar z bobkového listu totiž vyniká obsahem vitamínů C, B a A, minerálů, jako jsou vápník, železo, draslík nebo zinek, což posiluje imunitu.

Doporučený článek:  Každý druh dýně se hodí pro konkrétní způsob využití

Příprava tinktury je nadmíru snadná

Bobkový list lze použít při vaření nebo z něj připravit odvar, ale vhodné je si připravit tinkturu do zásoby na zimu, kdy hrozí virová onemocnění nebo nachlazení z chladného počasí. Pro přípravu tinktury se používají čerstvé listy vavřínu vznešeného, postačuje 30 gramů, které se nadrobno nakrájejí a vloží do sklenice. Poté se zalijí 300 mililitry 60procenntního alkoholu. Sklenice se napevno uzavře a nechá se louhovat po dobu 10 dnů při pokojové teplotě, poté se přecedí přes plátýnko a přelije do lahvičky s uzávěrem.

Doporučený článek:  Zázrak mezi oleji: jedinečné složení lněného oleje posílí zdraví ve všech směrech
Zdroj obrázku: Freepik

Použití tinktury

Tinktura se používá 3× denně 10 kapek rozpuštěných ve vodě před jídlem:

  • pro snížení hladiny krevního tlaku;
  • pro harmonizaci cukru v krvi;
  • při revmatických bolestech, artritidě nebo potížích s klouby;
  • při trávicích obtížích, průjmu;
  • pro detoxikaci organismu a snížení kyseliny močové v krvi;
  • při nachlazení, kašli nebo úporné rýmě.

Tinkturu lze také použít na masírování bolavých svalů nebo kloubů.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/the-benefits-of-bay-leaves-4587138
.

Doporučené články