Alkohol je plný kalorií. Tělu nedá žádné živiny a ztíží hubnutí

Voda versus vodka. Vypadají ve skleničce stejně, přesto mají zcela rozdílné chutě i účinky. A co víc, vodka je o poznání kaloričtější než obyčejná voda, která neobsahuje kalorie žádné. Na tento fakt lidé pijící alkohol často zapomínají a později se diví, že jejich váha i přes zdravý jídelníček neustále stoupá. Alkohol má totiž vyšší výhřevnost, ale také obsahuje více kalorií. Kolik kalorií jednotlivé druhy alkoholu skrývají a které jsou doslova kalorickými bombami a hrozí po nich nadváha?

Dávka prázdných kalorií

Jedí zdravě, cvičí, a přesto nehubnou. Lidé bývají překvapeni, že za jejich tloustnutím nebo nedostatečným úbytkem váhy stojí alkohol. Je tomu bohužel tak, alkohol v sobě ukrývá obrovské množství prázdných kalorií. Dokonce tolik, že může hravě suplovat tučné maso, smažené hranolky nebo kus dortu. Vypité alkoholické nápoje mohou velmi narušit denní kalorickou rovnováhu, protože jsou často doplněny o slazené sycené nápoje, energetické limonády nebo další přísady. Navíc je nutné připomenout, že tyto nápoje nepřinášejí žádnou nutriční výhodu.

Doporučený článek:  Vavřínové listy jsou ceněny od starověku. Poznejte jejich magické účinky i vy
Zdroj obrázku: Freepik

Alkohol jako návyková látka

Jak pít bezpečně alkohol? Většina odborníků odpoví jasně, že nejbezpečnější je nepít vůbec. Alkoholické nápoje totiž obsahují vysoce návykovou látku, ethylalkohol. Při konzumaci alkoholu dochází ke vstřebávání této fermentované psychoaktivní látky skrze trávicí systém do krevního řečiště, což ovlivňuje fungování nervové soustavy. Příjemné pocity následně střídají kocoviny, dlouhodobá a pravidelná konzumace alkoholu nadto vede k těžké závislosti.

Nejméně a nejvíce kalorické alkoholické nápoje

Klasické koktejly obsahují často vodku, která mívá sama o sobě okolo 110 kcal ve 40 mililitrech. Mezi další kalorické nápoje patří rum, whisky, brandy nebo tequila. Jaké alkoholické nápoje jsou méně kalorické? Vhodnější je samozřejmě světlé pivo, které obsahuje ve 330 mililitrech pouze 162 kcal, tmavé pak 224 kcal. Menší sklenka (120 ml) suchého vína skrývá 80 kcal, polosuché 100 kcal a sladké červené až 200 kcal. A které alkoholické nápoje jsou největšími kalorickými bombami? Bezesporu mojito s 240 kcal (230 ml) nebo piña colada s 220 kcal (150 ml), rekordmanem je pak long island ice tea, jehož velká sklenka (420 ml) obsahuje 424 kcal.

Zdroj: https://www.nhs.uk/live-well/alcohol-advice/calories-in-alcohol/, https://studenthealth.ucsd.edu/resources/health-topics/alcohol-drugs/nutrition-endurance.html, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65500/, https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000886.htm
.

Doporučené články