Vypěstovat si vlastní česnek může každý na parapetu za oknem

Pěstování domácího česneku bez vlastního pozemku? Proč ne? Nehledě na termín sadby nebo na bydlení v paneláku domácí česnek si může vypěstovat každý v květináči. Tento způsob pěstování je velmi snadný a zvládne jej opravdu každý, kdo má jen trošku trpělivosti. Sklizeň může být poměrně bohatá, záleží na velikosti nádob. A jak se česnek v domácím prostředí pěstuje krok za krokem? Inspirujte se radami zkušených pěstitelů!

Král tuzemské kuchyně

Jestli cibule je královnou tuzemských receptů, o česneku se může s klidem říci, že je králem české kuchyně. Používá se v mnoha tradičních receptech, těžko si bez něj představit bramboračku, česnekovou polévku nebo pomazánku, tatarák nebo topinky. Česnek má široké možnosti použití, k tomu se řadí mezi významné prvky lidového léčitelství. Jedná se o přírodní antibiotikum, česnek má antivirové, protiplísňové a antibakteriální účinky, rovněž pomáhá při cukrovce nebo při kardiovaskulárních onemocněních. Nyní si může vypěstovat každý vlastní bez chemického ošetření.

Doporučený článek:  Dokonale nadýchaný cheesecake jako z nejlepší kavárny: trik je ve správném pečení
Zdroj obrázku: Freepik

Pozdní podzim je ideálním časem

Kdy je nejvhodnější čas pro sadbu domácího česneku? Pozdní podzim nabízí nejlepší čas, použít je vhodné česnek z ekologického zemědělství. Co dalšího hraje při pěstování této zeleniny roli? Nádoba. Použít se musí dostatečně velký květník, který je vybavený odtokem, protože hromadění vody může vést k hnilobě. Velikost nádoby musí být alespoň 30 × 30 centimetrů, na hloubku pak musí mít přes 20 centimetrů. Substrát musí být propustný a lehký s pH v rozmezí 6,5 až 7.

Doporučený článek:  S dobrou organizací je vaření a plánování jídel hračka

Úroda z pár stroužků

Česneková palice se musí opatrně rozebrat na jednotlivé stroužky, u kterých se nesmí porušit slupka. Stroužky se vysazují ve vzdálenosti asi 10 centimetrů od sebe, spíše do středu do hloubky 2,5 až 3 centimetrů špičkou nahoru. Stroužky se zasypou jemně zeminou a česnek se musí pravidelně zalévat, aby byl substrát stále vlhký. Nádoby se umístí na parapet, kam dopadají sluneční paprsky, vhodné je jihozápadní umístění. Česnekové palice se sklízejí asi po čtyřech měsících po vysazení stroužků.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/1114951/how-grow-garlic-indoors
.

Doporučené články