Při vaření jater je zásadní přidat sůl až na konci

Vnitřnosti jsou pro mnohé labužníky lahůdkou, jiní je odmítají jako podřadné jídlo. Je to škoda, protože z ledvinek, jater či srdíček se dá vykouzlit spousta dobrých pokrmů. Je třeba je umět uvařit tak, aby byly opravdu chutné. Zejména u jater je nutné dodržet určitý postup, aby neztvrdla, což je jedním z důvodů, proč lidé játra odmítají jíst. Jak na to?

Proč jsou játra zdravá

Játra jsou zdrojem zejména zinku, který je potřebný pro správné fungování obranyschopnosti organismu. Zinek zlepšuje kvalitu kůže i vlasů. Z tohoto pohledu jsou na tom nejlépe vepřová játra. I proto bychom je měli zařazovat do jídelníčku.

Kromě zinku játra obsahují ještě železo, které je důležité pro ženy v plodném období, dospívající děti i osoby v seniorském věku. Dále v játrech najdeme vitamíny A a D a vitamíny skupiny B.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak játra uvařit, aby nebyla tvrdá

Hodně lidí se konzumaci jater cíleně vyhýbá, protože jim vadí to, že jsou po uvaření, dušení či smažení tvrdá. Jdou sice rozkousat, ale požitek z jídla u toho chybí. Tvrdost způsobuje jedna chyba, kterou mnozí běžně dělají.

Doporučený článek:  Varnou konvici zbaví vodního kamene ocet nebo kyselina citronová

Játra, ať je dáte na pánev smažit, nebo dusit, byste neměli hned solit. Právě sůl způsobí, že ztvrdnou. Teprve až jsou játra hotová, je vhodné je osolit. Tímto docílíte, že budou měkká a strávníkům budou chutnat.

Jak správně játra smažit

Játra obalovaná v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) patří mezi opravdové lahůdky. Mnohdy se stává, že jsou po přípravě na pánvi nerovnoměrně propečená a místy až krvavá. To může ledaskomu vadit.

Je třeba, aby byla pánev velmi dobře rozehřátá a stejně i olej do ní nalitý. Teprve potom do nich lze játra přidat. Další chybou je, že do pánve dáte velké množství jater, čímž dojde ke snížení teploty oleje.

Budete-li dodržovat naše rady, měla by se vám játra vždy podařit připravit tak, aby každému chutnala.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/liver-good-for-you, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/zinc/, https://www.livestrong.com/article/478230-what-different-ways-can-you-cook-liver-for-it-to-taste-good/
.

Doporučené články