Břišní migréna trápí především děti. Trvat může až tři dny

Záchvat silné bolesti v oblasti pupku, která je obvykle doprovázena jinými stejně nepříjemnými příznaky, může být takzvaná břišní migréna. Tato choroba se týká především dětí a může bránit každodennímu fungování a výrazně snížit kvalitu života.

Břišní migréna

Migréna břicha se kromě nepohodlí v podstatě neliší od klasické migrény. Lidé postižení tímto stavem cítí pocit závažné paroxysmální bolesti uvnitř trávicího systému. Nahlášený problém platí především pro děti. Zajímavé je, že batolata trpící břišní migrénou mimo ni obvykle nevykazují žádné další zdravotní abnormality.

Doporučený článek:  Po vypití kávy běží většina lidí ihned na toaletu. Tento jev se pokoušejí objasnit vědci

Mechanismus záchvatů břišní migrény není dobře znám. Je známo, že během embryonálního vývoje jsou nervový a embryonální systém tvořeny z téže tkáně, a proto jsou nějakým způsobem spojeny. Proto lze předpokládat, že všechny druhy záchvatů migrény, včetně břišních, začínají v mozku a teprve poté sestupují do spodních částí těla, způsobují zánětlivé změny ve střevech a sekreci mnoha zánětlivých faktorů, které dráždí nervová zakončení a způsobují bolest.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky abdominální migrény

Typickým příznakem břišní migrény je bolest břicha umístěná kolem linie pupku, která má velmi silnou intenzitu. Tím brání normálnímu fungování. Ataky trvají od 2 do 72 hodin a mezi nimi nemusí být žádné další příznaky. Stává se však, že břišní migréna se kromě bolesti projevuje i jinými příznaky.

Doporučený článek:  Ryby jsou zdravé, mezi všemi ale vyniká okouník. Nechte se unést jeho chutí

Může jít například o fotofobii, ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, bledou pokožku nebo bolest hlavy. Pokud jsou záchvaty migrény doprovázeny silným zvracením, nezapomeňte pít hodně tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Mírné příznaky břišní migrény zmizí po odpočinku, použití léků proti bolesti (paracetamolu, ibuprofenu), jakož i po spánku v místnosti bez intenzivních stimulů.

Zdroj: https://www.yalemedicine.org/conditions/abdominal-migraine
.

Doporučené články